Abstract:
Магістерська робота містить 89 сторінок, 6 таблиць, 8 рисунків, 57 бібліографічних посилань.
Об’єктом дослідження є процеси управління аудитом інформаційної системи. Предметом дослідження є методи і моделі управління аудитом програмного забезпечення інформаційної системи на підприємстві.
У роботі наведено концепцію аудиту інформаційної системи підприємства, засновану на використанні системного підходу до управління інформаційними системами, який дозволяє підвищити ефективність бізнес-процесів.
Методичною базою для розв'язання означеної в концепції проблеми виступають розроблені в магістерській роботі імітаційна модель проведення процесу аудиту підприємства та підхід до її реалізації для підприємства зі сфери ІТ-галузі.
З метою удосконалення діяльності компанії-аудитора було розроблено імітаційну модель проведення процесу аудиту інформаційної системи підприємства, в основі якої лежить процесна модель, а також система підтримки прийняття рішення про доцільність проведення даного процесу.
Description:
Підвищення ефективності використання бюджету та зниження витрат на впровадження та експлуатацію сучасних інформаційних систем на підприємстві, а також аналіз перспектив їх модернізації є актуальними питаннями стратегії розвитку сучасного підприємства. Особливе значення процес аудиту інформаційних систем має для великих компаній з розвиненою мережею філій і підрозділів, які організовують і реалізують низку комплексних проєктів і детально планують свій план перспективного розвитку, тому що в цьому разі обсяг фінансових витрат на сучасну інформаційну інфраструктуру є доволі великим, і в разі помилково ухваленого рішення компанія може зазнати значних збитків, як матеріальних, так і тимчасових. Таким чином, компанії не можуть дозволити собі ухвалювати важливі рішення без застосування відповідного інструментарію, орієнтованого на планування змісту, часу, якості, вартості, відхилень, контрактів, персоналу, комунікацій тощо параметрів проєктів інформатизації на базі результатів аудиту інформаційних систем та програмного забезпечення.
Серед інструментів прийняття рішень за комплексністю, охопленням і складністю таким проєктам відповідає апарат моделювання. Побудова комплексу моделей і методів оптимального управління процесом аудиту інформаційних систем має відповідати структурі компанії. Проте навіть розв'язання окремих завдань у плануванні впровадження та оцінки експлуатації інформаційних систем уможливлюють отримання відчутного економічного ефекту, здобуття досвіду для їх використання в перспективі в комплексі математичного забезпечення таких систем та розробки відповідного програмного забезпечення.
Незважаючи на затребуваність моделей процесу проведення аудиту інформаційної системи підприємства в Україні ринок аудиту інформаційних систем перебуває в процесі становлення. Відсутність розвиненого математичного інструментарію для розв'язання комплексних проблем цієї галузі й визначили напрям цього дослідження.
Для усунення зазначеного методичного провалу в роботі запропоновано комплекс моделей оптимізації діяльності. Комплекс моделей розв'язує проблеми процесного та імітаційного моделювання завдань аудиту інформаційної системи підприємства
У результаті дослідження в даній магістерській роботі було досягнуто поставленої науково-практичної мети моделювання процесу проведення аудиту інформаційної системи підприємства з використанням інструментів процесного та імітаційного моделювання, яка є актуальною для українських компаній. При цьому отримано такі наукові результати:
Запропоновано концепцію аудиту інформаційної системи підприємства.
Запропоновано процесну модель аудиту інформаційної системи підприємства, яка дає змогу зацікавленим фахівцям оцінити послідовність етапів аудиту та супутні їм витрати: матеріальні, часові та витрати людського капіталу.
На основі процесної розроблено імітаційну модель проведення аудиту інформаційної системи підприємства, що дає можливість спланувати безпосереднє проведення процесу аудиту інформаційної системи підприємства на основі наявних даних, тим самим підвищивши ймовірність досягнення максимального ефекту функціонування компанії-аудитора.
Запропоновано структуру системи підтримки ухвалення рішення компанією-аудитором щодо доцільності проведення процесу аудиту програмного забезпечення інформаційної системи підприємства, впровадження якої значно підвищить ефективність ухвалення рішення для управління бізнесом, що на теперішній час стає одним із напрямів удосконалення діяльності підприємства в цілому.
Перспективою подальших розробок досліджуваної теми є оцінка економічної та проєктної ефективностей на базі запропонованих моделей та впровадження відповідної системи підтримки прийняття рішень на підприємствах ІТ сектору згідно запропонованого науково-методичного підходу, який було удосконалено на базі результатів імітаційного моделювання.