Abstract:
Кваліфікаційна бакалаврська робота: 75 с., 7 рис., 20 табл., 51 використане джерело, 4 додатка
Метою дослідження є обґрунтування практичних заходів щодо підвищення ефективності антикризового управління діяльністю ТОВ “Надєжда Л”.
Предметом дослідження є механізму антикризового управління підприємством.
Об’єктом даного дослідження є ТОВ “Надєжда Л”
Основними завданнями, що вирішувалися у дипломній роботі, були: проведення організаційно-економічний та фінансовий аналіз господарської діяльності ТОВ “Надєжда Л”; розробка пропозиції щодо антикризового управління діяльністю ТОВ “Надєжда Л”.
У якості пропозицій з удосконалювавння антикризового управління в ТОВ “Надєжда Л” був розроблений комплект документів, до складу якого ввійшли:
1. План заходів щодо розвитку антикризового управління ТОВ “Надєжда Л” на 2010рік;
2. Положення про комісію з антикризового управління;
3. Положення про фінансовий контролінг;
4. Положення про систему автоматизації у фінансовому контролінгу.
Економічний ефект від реалізації запропонованих заходів може сягнути 50962,2 тис.грн.
Description:
Антикризове управління - це цілий комплекс взаємозалежних заходів від ранньої діагностики кризи до заходів для його подолання, тобто сутність антикризового управління полягає в комплексі заходів щодо прогнозування, виявлення, попередження й усуненню кризових явищ на підприємстві.
Антикризове управління базується на принципах, які й відрізняють антикризове управління від звичайного: принцип ранньої діагностики криз на підприємстві; терміновості реагування на кризові явища, адекватності реагування підприємства на ступінь реальної погрози його фінансовій рівновазі, повній реалізації внутрішніх можливостей виходу підприємства із кризового стану. В антикризовім керуванні виділяють наступні функції: передкризове управління, управління в умовах кризи, управління процесами виходу із кризи, стабілізація нестійких ситуацій, мінімізація втрат і упущених можливостей, своєчасне прийняття розв'язків.
У практиці антикризового управління розроблена багата методологічна база, що розділяється на дві більші групи методів: діагностичні й спрямовані на подолання кризи, які, у свою чергу, усередині діляться на ряд конкретних методів.
В економічній літературі зустрічаються різні підходи до визначення поняття антикризового управління, більшість з них сходяться в тому, що антикризове управління це система заходів (принципів, методів) спрямованих на попередження, оперативне виявлення кризового стану та створення відповідних передумов для їх швидкого подолання, але є й інші підходи.
Антикризове управління підприємством це процес, основним змістом якого є підготовка, ухвалення і реалізація управлінських рішень щодо попередження фінансових криз, їх подоланню і мінімізації їх негативних наслідків. Особливістю цього управління порівняно з іншими функціональними видами управління підприємством є те, що через кризові умови ухвалення управлінських рішень часто здійснюється в умовах зниження керованості підприємством, дефіциту часу, високого ступеня невизначеності, конфліктності інтересів різних груп власників або працівників. Для здійснення антикризового фінансового управління на підприємстві часто створюється спеціальна група висококваліфікованих менеджерів, що наділяється особливими повноваженнями в ухваленні і реалізації управлінських рішень, а також відповідними фінансовими ресурсами.
У бакалаврській дипломній роботі було досліджене підприємство ТОВ “Надєжда Л”, що займається випуском продукції широкої номенклатури, але концентрує увагу на випуску дріжджів.
Проведений аналіз фінансово-господарчої діяльності ТОВ “Надєжда Л” за 2020-2022 рр. дозволив виявити такі проблемні моменти, як низька частка власного капіталу, збільшення суми позикових засобів, збільшення й значна питома вага дебіторської заборгованості, низька платоспроможність.
У ході дослідження був проведений SWOT-Аналіз, у якім розглядаються внутрішні сильні й слабкі сторони підприємства й зовнішні можливості й погрози. Також за допомогою опитування й анкетування були отримані результати експертних оцінок застосування антикризових заходів і методів і їх ефективності.
У результаті проведеного SWOT-Аналізу й отриманих експертних оцінок були визначені основні проблеми діяльності ТОВ “Надєжда Л”, до яких ставляться слабкий фінансовий контроль і відсутність автоматизації інформаційних потоків для прийняття управлінських розв'язків. Таким чином, виявлені проблеми формують напрямку діяльності ТОВ “Надєжда Л” для розвитку антикризового управління.
У якості пропозицій з удосконалювавння антикризового управління в ТОВ “Надєжда Л” був розроблений комплект документів, до складу якого ввійшли:
5. План заходів щодо розвитку антикризового управління ТОВ “Надєжда Л” на 2021рік;
6. Положення про комісію з антикризового управління;
7. Положення про фінансовий контролінг;
8. Положення про систему автоматизації у фінансовому контролінгу.
Заходи, включені в план заходів щодо розвитку антикризового управління ТОВ “Надєжда Л”, вимагають структурно-функціональних змін в організаційній структурі ТОВ “Надєжда Л” - таких, як додавання функцій антикризового управління виконавчому директорові, створення комісії з антикризового управління й відділу автоматизованої системи, що в підсумку дозволить включити напрямок по антикризовім керуванню в загальну систему управління підприємством у цілому, тим самим підтримуючи баланс внутрішнього й зовнішнього середовища (внутрішня конкурентоспроможність – положення в конкурентнім середовищі).
Розглядаючи стан конкуренції в даній галузі ТОВ “Надєжда Л” виділяє 4 групи конкурентів. Це виробники з України, з країн ближнього зарубіжжя, дальнього зарубіжжя та підприємства, що виробляють товари-замінники. Серед українських виробників реальним конкурентом може бути лише ТОВ “Надєжда Л” м.Кривий Ріг у минулому це “Криворізький дріжджовий завод”, який протягом 28 років був відомим в Україні та ближньому зарубіжжі виробником хлібопекарських дріжджів.
Поставки продукції аналізованого підприємства на ринок у 2022 р. відносно 2021 р. зменшилися на 38,8%. В останні роки значно зменшились експортні поставки на ринок Білорусії, аж до їх повного зникнення у 2021 р. і їх поновлення у 2022 р. Поставки на ринок Молдови порівняно з минулим роком підвищились на 38,7%.
У цілому, ТОВ “Надєжда Л” зменшив обсяги постачання дріжджів на експорт на 291 тон, або на 11%, що викликано нестабільною ситуацією на ринку у 2022 році. Все це вимагало пошуку шляхів удосконалення управління зовнішньоекономічною діяльністю на підприємстві.
При здійсненні антикризових заходів ТОВ “Надєжда Л” буде проводити рекламну політику відштовхуючись від цілей поточної діяльності. Рекламна кампанія буде розділена на два етапи. Перший буде проводитись на початковій стадії діяльності заводу – проникненні на ринки країн ближнього зарубіжжя, другий – під час закріплення на обраному сегменті та запланованого розширення частки ринку. Реалізація запропонованих заходів в межах стратегічного й тактичного планування зовнішньоекономічної діяльності на ТОВ “Надєжда Л” дозволить суттєво покращити конкурентні позиції підприємства, сприятиме досягненню його стратегічних цілей, позитивне вплине на його фінансово-економічне становище.
Необхідною умовою виконання поставлених задач є регулярне проведення комплексу стратегічних досліджень, які повинні містити у собі:
1. Регулярне проведення маркетингових досліджень ринку й аналізу конкурентного середовища підприємства;
2. Дослідження внутрішнього потенціалу підприємства;
3. Постійну оцінку ступеня задоволення замовників підприємства;
4. Захист інтересів підприємства на зовнішніх ринках (участь у поточних розслідуваннях; моніторинг погрози порушення нових розслідувань);
5. Здійснення комплексу рекламних заходів.
Дані пропозиції дозволять підвищити ефективність процесу антикризового управління ТОВ “Надєжда Л”, а саме: забезпечити контроль над витратами, збільшити прибуток, підсилити фінансову стійкість підприємства, якісно поліпшити процес антикризового управління