Abstract:
Кваліфікаційна магістерська дипломна робота містить: 76 сторінок, 23 табл., 20 рисунків, 43 використаних джерела, 2 додатки.
Об’єкт магістерської дипломної роботи – процес управління капіталом підприємства та показники, що його характеризують. Пpедметом pоботи є теоретичні і практичні питання щодо процесів управління капіталом Товариства з обмеженою відповідальністю «Лайнер-1».
Метою магістерської дипломної роботи є дослідження теоретичних, методологічних та практичних аспектів підвищення ефективності управління капіталом підприємства.
У роботі досліджені сутність поняття «капітал підприємства», розглянуто нормативно-правову та інформаційну базу та механізм управління капіталом підприємства. На основі фінансової звітності ТОВ «Лайнер-1» проведено аналіз його діяльності та фінансових результатів, проаналізовано фінансовий стан підприємства за 2017-2021 роки. Зроблено висновки про прибутковість, ліквідність та стабільну ділову активність підприємства у аналізований період. Проведено розширений аналіз капіталу ТОВ «Лайнер-1», динаміки і структури його складових, а також фінансової стійкості за співвідношенням власних і позикових коштів.
За результатами дослідження розглянуті переваги і недоліки методів оптимізації структури капіталу підприємства як напряму підвищення ефективності управління ним. Запропоновано застосування ефекту фінансового левериджу для обґрунтування потреби оптимізації структури капіталу ТОВ «Лайнер-1». Проведена оптимізація капіталу та визначено політику управління ним для ТОВ «Лайнер-1».
Description:
У магістерській дипломній роботі досліджено теоретичні, методологічні та практичні аспекти управління капіталом підприємства та розроблено шляхи його удосконалення.
На основі проведеного дослідження зроблено такі висновки.
При дослідженні сутності поняття «капітал підприємства» з’ясовано, що він являє собою сукупність власних та позикових фінансових ресурсів, які авансовані у діяльність підприємства з метою її фінансування та отримання прибутку. Капітал підприємства розглядається у різних сутнісних аспектах. Він є складною, багатогранною економічною категорією.
При розгляді нормативно-правової бази управління капіталом підприємства визначено, що структура капіталу регулюється Господарським кодексом України. Окремі правові аспекти наведені у Податковому кодексі України, Законі України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», Національних положеннях (стандартах) бухгалтерського обліку. Основною інформаційною базою для управління капіталом підприємства є фінансова звітність.
Розглянувши механізм управління капіталом підприємства визначено таке. Управління капіталом – це процес управління залученням фінансових ресурсів підприємства з різноманітних джерел у відповідності з потребами розвитку шляхом використання відповідних принципів і методів. Для здійснення управління капіталом підприємства, у тому числі власного та позикового, розробляється відповідна політика, визначаються цілі, завдання, принципи та етапи, які забезпечують механізм такого управління.
У роботі проведено аналіз діяльності ТОВ «Лайнер-1» та фінансових результатів, що її характеризують. Це криворізьке підприємство, яке здійснює виробництво робочого одягу та аксесуарів. Також дане підприємство здійснює діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту, у роздрібній торгівлі та інших видах роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах або через мережу інтернет. Аналіз господарської діяльності ТОВ «Лайнер-1» проводився за 2017-2021 роки. За 2022 рік статистичних даних не було, оскільки підприємство мало закриті контракти. Аналіз показав, що у цей період підприємство було прибутковим, ліквідним та мало стабільну ділову активність.
Зроблений аналіз капіталу ТОВ «Лайнер-1» показав його зростання впродовж всього аналізованого періоду. При цьому зростав як власний,так і позиковий капітал. Власний капітал був сформований переважно за рахунок статутного капіталу, іншого додаткового капіталу та нерозподіленого прибутку. А позиковий капітал переважно сформований за рахунок кредиторської заборгованості за товари, роботи та послуги, внутрішньої кредиторської заборгованості. Аналіз структури капіталу ТОВ «Лайнер-1» та співвідношення власного і позикового капіталу показав зниження фінансової стійкості та збільшення щадежності підприємства від позикового капіталу. Однак, підприємство все ж таки було фінансово стійким.
На основі розгляду переваг і недоліків методів оптимізації структури капіталу підприємства визначено, що доцільно застосовувати методику оптимізації на основі розрахунку ефекту фінансового левериджу. Визначено, що залучення позикового капіталу було ефективним і призвезло до зростання прибутковості власного капіталу ТОВ «Лайнер-1».
Також запропоновано застосування компромісної моделі управління вартісно-ризиковими факторами та часовими аспектами фінансування потреб у капіталі ТОВ «Лайнер-1». На її основі проведено розрахунки показників, які дозволили здійснити вибір політики фінансування підприємства. Зроблено обгрунтування, що ТОВ «Лайнер-1» мало помірну політику, перевагами якої забезпечення високих темпів розвитку підприємства при підтриманні нормального рівня його фінансової стійкості. На основі матриці вибору тактики фінансування потреби в капіталі для ТОВ «Лайнер-1» визначено джерела такого фінансування за термінами їх залучення.