Abstract:
Кваліфікаційна магістерська робота містить: 88 сторінок, 17 табл., 20 рисунків, 54 використаних джерела, 4 додатків.
Об’єктом дослідження є інвестиційна діяльність ПАТ «Інтерпайп НТЗ». Предметом – сукупність теоретичних-методичних засад та практичних рекомендацій, пов’язаних з удосконаленням системи управління інвестиційною діяльністю підприємства.
Метою кваліфікаційної магістерської роботи – дослідження теоретико -методичних засад та проведення та аналізу, а також визначення конкретних рекомендацій для покращення управління інвестиційною діяльністю підприємства в умовах сьогодення.
Методи дослідження – вертикальний та горизонтальний аналіз, коефіцієнтний метод для оцінки фінансового стану, статистичний і порівняльний аналіз, графічний та схематичний методи.
За результатами аналізу було визначено, що ПАТ «Інтерпайп НТЗ» має проблеми з фінансовою стійкістю та ефективністю інвестиційної діяльності, що потребує уважного аналізу та коригування системи управління інвестиційною діяльністю підприємства, проте компанія продемонструвала здатність ефективно реагувати на зміни у внутрішньому та зовнішньому середовищі. Для визначення напрямів удосконалення системи управління інвестиційною діяльністю підприємства було розраховано економічну додану вартість підприємства ПАТ «Інтерпайп НТЗ» та визначено її значення для підвищення ефективності управління інвестиційною діяльністю на підприємстві. Запропоновано включення у досліджувану систему екологічного аспекту діяльності підприємства для забезпечення його сталого розвитку.
Description:
У кваліфікаційній магістерській роботі було проведено дослідження теоретико-методичних засад управління інвестиційною діяльністю підприємства, проведено аналіз обсягу, структури та динаміки інвестицій та ефективності інвестиційної діяльності ПАТ «Інтерпайп НТЗ». Також було запропоновано напрями покращення управління інвестиційною діяльністю підприємства. Результатами дослідження є наступне.
У першому розділі роботи розглянуті та аналізовані різноманітні тлумачення поняття інвестицій відображають їх складність та різноманітність перспектив на різних рівнях економіки. Уважне вивчення підходів та тлумачень вітчизняних та іноземних дослідників дає змогу розкрити сутність інвестицій та управління інвестиційною діяльністю. Після проаналізованих визначень різних науковців було визначено, що інвестиції – це вкладення коштів або ресурсів у певні активи або проекти з метою отримання прибутку, зростання вартості активів чи розвитку бізнесу в майбутньому. Це може включати придбання цінних паперів, нерухомості, обладнання, розробку нових технологій чи участь у створенні нових підприємств. Інвестиції сприяють розвитку економіки, стимулюють інновації та створюють нові можливості для росту та розвитку бізнесу.
Основною метою інвестицій є досягнення найефективнішого рівня ліквідності інвестиційних ресурсів, спрямованих на максимізацію прибутку та забезпечення стабільного розвитку підприємства на тривалий термін.
Класифікація інвестицій підкреслила наявність більш як сотні термінів для опису їх типів, виокремлено різноманітні форми та джерела формування інвестиційних ресурсів, об'єднані у трійку категорій: власні, позикові та залучені.
Було визначено що, методичний підхід до управління інвестиційною діяльністю підприємства за системним ознакою включає шість етапів: визначення місії, постановку цілей, стратегії розвитку, оцінку ефективності, аналіз та контроль. Застосування цього підходу виявляє проблеми, резерви для поліпшення економічного ефекту та забезпечення конкурентоспроможності підприємства.
У другому розділі роботи було проаналізовано фінансово-економічну характеристику ПАТ «Інтерпайп НТЗ». Отримані результати показали, що ПАТ «Інтерпайп НТЗ» є провідним виробником сталевих труб у регіоні та спрямоване на оптимізацію та підвищення фінансової ефективності. Однак, інвестиційна діяльність показала недостатній рівень прибутку, що свідчить про потребу у вдосконаленні стратегій управління фінансами. Аналіз фінансової діяльності ПАТ «Інтерпайп НТЗ» показав: зменшення доходу на 14%, яке пов’язане зі складними умовами на ринку. Зниження собівартості на 8% позитивно відобразилося на зростанні чистого прибутку на 104%, свідчачи про ефективне управління ресурсами. Різке зростання чистого прибутку на 176% протягом аналізованого періоду підтверджує успішну стратегію компанії навіть при скороченні доходу. Зменшення персоналу свідчить про оптимізаційні заходи на підприємстві.
Аналіз інвестиційної діяльності ПАТ «Інтерпайп НТЗ» показав, що підприємство майже не отримує прибутку від інвестицій та відображає від'ємні грошові потоки. У структурі інвестиційних витрат переважають витрати на придбання необоротних активів. Негативна рентабельність капіталу та відсутність стабільності у використанні інвестицій свідчать про проблеми в управлінні та поверненні інвестиційних коштів.
Аналіз ефективності інвестиційної діяльності показав недостатню дохідність від інвестицій. Факторами цього послугували залежність підприємства від залучення зовнішніх коштів та неможливість погасити зобов'язання за рахунок власних ресурсів, нестабільність у використанні фінансових ресурсів, що призвело до негативної рентабельності капіталу.
Отже, компанія потребує коригування стратегії управління інвестиціями для поліпшення фінансової стійкості та ефективності.
Третій розділ роботи був присвячений розрахунку економічної доданої вартості ПАТ «Інтерпайп НТЗ» та її значення для підвищення ефективності управління інвестиційною діяльністю на підприємстві, на основі чого було запропоновано напрямки покращення управління інвестиційною діяльністю підприємства.
В результаті аналізу економічної доданої вартості (EVA) для ПАТ «Інтерпайп НТЗ», було встановлено від'ємне значення EVA. Це свідчить про неефективне використання капіталу та потребу в підвищенні доданої вартості підприємства. Підприємство має забезпечити капітальні інвестиції на високому рівні, який буде забезпечувати EVA = 0, тобто формувати позитивну додану вартість підприємства. Для досягнення позитивного значення EVA потрібно збільшувати прибутковість за рахунок ефективних інвестицій у розвиваючі проекти та оптимізації витрат. Оцінка та направлення коштів у найбільш прибуткові проекти є ключовими аспектами для підвищення економічної доданої вартості.
Враховуючи орієнтованість компанії на екологічний напрямок діяльності , та можливість залучення коштів для реалізації інвестиційних проектів, було запропоновано екологічно-інвестиційну стратегію, яку можна було б реалізувати за допомогою впровадження зелених інвестицій, створення екологічних продуктів, впровадженню енергоефективних заходів, використанню вторинних ресурсів та співпраці компанії з державним сектором в сфері екологічної безпеки.
З метою ефективного управління інвестиційною діяльністю підприємства, важливо дотримуватися наступних принципів: забезпечення взаємодії з загальною системою управління бізнесом; розгляд та вибір декількох альтернатив управлінських рішень з урахуванням їхньої різноманітності; фокус на стратегічних цілях компанії через комплексний підхід, охоплюючи всі сфери та напрями діяльності; гнучкість управління, його адаптивність та динаміка для відповідності умовам функціонування компанії та конкурентному середовищу.