Description:
Основною метою магістерського дослідження є узагальнення теоретико-методологічних і правових засад адміністративного менеджменту та розробка інструментів адміністративного управління державними підприємствами на інноваційній основі на основі аналізу системи управління ДП "Запорізький стандарт метрології".
Виявлено необхідність застосування адміністративного менеджменту в процесі організації функціонування державних органів. Державне управління визначається як: 1) контроль; 2) формальне бюрократичне управління, що здійснюється виключно за допомогою наказів, інструкцій і постанов. Визначення "державного управління" як управління фокусується на бюрократичних методах реалізації, таких як накази та інструкції. Адміністративна діяльність включає в себе структурування роботи, співвіднесення роботи з часом, підбір і навчання кваліфікованого персоналу та винагороду за кінцеві результати.
Управлінську діяльність агентства оцінюють як таку, що послідовно поєднує та цілеспрямовано застосовує такі компоненти в рамках комплексної управлінської діяльності: 1) правила формування об'єктів управління та суб'єктів управління як елементів єдиної організаційної системи; 2) установлення внутрішніх взаємозв'язків у структурі управління; 3) правила розподілу та інтеграції керівників, спеціалістів та виконавців; 4) правила розподілу та інтеграції функцій; 4) правила здійснення управлінської діяльності в установі; 6) правила здійснення управлінської діяльності в рамках комплексного управління.
Загалом процес управління містить завдання, пов'язані з отриманням інформації, її оцінкою та аналізом, а також плануванням і здійсненням управлінської діяльності. При цьому слід зазначити, що завдання оцінки та аналізу інформації вирішуються як на підготовчому етапі управлінських дій, так і на етапі реалізації, коли оцінюються досягнуті результати.
У цій статті розглядаються особливості механізмів адміністративного управління в органах державної влади. Сучасна концепція адміністративного менеджменту визначає два напрями управління державною організацією: розробка раціональної системи управління організацією (здебільшого переважання кількісних показників в управлінні) і створення чіткої структури організації.
Автор визначає державну організацію як організацію, створену державою для здійснення своїх функцій. Корпоративні організації створюються на основі приватної власності одного або кількох громадян, іноземців чи осіб без громадянства, або на основі приватної власності господарюючого суб'єкта (юридичної особи). Громадські організації - це об'єднання громадян, метою яких є задоволення і захист законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національних, культурних, спортивних та інших спільних інтересів.
Автори доводять, що структура адміністративної організації має створювати умови для раціональної організації та ефективного управління діяльністю організації. А саме: вимоги мобільності - встановлення чисельності внутрішніх підрозділів і співробітників відповідно до оптимальних критеріїв керованості; ефективності - визначення складності зовнішніх і внутрішніх зв'язків, швидкості одержання та суворого зберігання інформації, своєчасності ухвалення й оптимізації рішень; економічності - визначення витрат на утримання адміністративних структур і витрат на адміністративну діяльність необхідності тощо. Проблемою при формуванні структури адміністративного органу є визначення потенційних норм керованості.
Встановлено, що робота агентства зі стандартизації полягає в управлінні та координації діяльності зі стандартизації в економічному секторі. Для цього в міністерствах організовуються відділи стандартизації, які відповідають за організацію та планування робіт з розроблення національних і галузевих стандартів на проєктування та виробництво продукції, а також за організацію найважливіших наукових досліджень у галузі стандартизації для забезпечення виробництва високоякісної продукції. Основні (базові) організації зі стандартизації проводять дослідження та розроблення нормативних документів зі стандартизації, як правило, на відомчому рівні.
У результаті освоєння теоретичних засад одним із найважливіших принципів, закладених у ЄСТ, є типізація технічних процесів виготовлення однорідних виробничих об'єктів і технічних засобів на основі класифікації та угруповання за схожими конструктивними та технічними ознаками, що створює основу для підвищення рівня стандартності технічних процесів Можна сказати, що. Впровадження цього принципу дає змогу скоротити строки підготовки нових виробів до виробництва та обсяг технічної документації, що багаторазово розробляється.
Представлено організаційно-економічну характеристику державного підприємства "Запоріжжястандартметрологія". Це державне підприємство, що належить до сфери управління Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та є державним комерційним підприємством. Підприємство створено для забезпечення реалізації економічних інтересів держави, задоволення потреб громадян і суб'єктів усіх форм власності в галузі стандартизації, метрології, оцінки (підтвердження) відповідності та захисту прав споживачів продукції, робіт і послуг відповідно до вимог законодавства та отримання прибутку. Діяльність компанії останніми роками була прибутковою: за підсумками 2022 року сума прибутку збільшилася на 91,9 тис. грн (45,6%) за умови зниження обігу (на 443 тис. грн) і собівартості (на 4976,1 тис. грн). Рентабельність власного та сукупного капіталу у 2023 році знизилася. Це є результатом зменшення прибутку компанії, з одного боку, і збільшення власного та загального капіталу - з іншого. Крім того, у 2012-2013 роках знизилася норма прибутку від продажів.
У даній статті проаналізовано складові менеджменту та управління компанії: організаційна структура менеджменту та управління ДП "Запоріжстандартметрологія" - це єдине ціле із залежними та підпорядкованими рівнями та ланками управління та адміністрування, яке займається управлінням та наданням послуг відповідно до закріпленої за ним сфери діяльності. До нього входять усі підпорядковані підрозділи підприємства. Стратегічний план складається з таких розділів: 1) цілі та напрямок діяльності; 2) поточні та довгострокові завдання; 3) загальна стратегія; 4) функціональна стратегія; 5) опис найважливіших програм; 6) опис зовнішніх операцій; 7) обсяг капітальних вкладень і розподіл ресурсів; 8) попереднє розроблення стратегії. Стратегія підприємства "Запорізький стандарт метрології" розробляється на різні періоди часу, залежно від ступеня передбачуваності майбутнього, терміну реалізації, галузі підприємства та рівня технічної оснащеності (3-10 років).
Оцінюється ефективність функціонування кожного елемента системи управлінського контролю організації: у 2023 році середньооблікова чисельність працівників ДП "Запоріжстандартметрологія" становила 102 особи; середньомісячна заробітна плата у 2023 році становила 4175 грн, збільшившись на 139% порівняно з 2021 роком; середньомісячна заробітна плата у 2023 році становила 4775 грн, збільшившись на 139% порівняно з 2021 роком; середньомісячна заробітна плата у 2021 році становила 4775 грн, збільшившись на 139% порівняно з 2021 роком. Продуктивність праці збільшилася з 74,4 тис. грн. на особу у 2021 році до 92,3 тис. грн. у 2023 році. У період із 2021 до 2023 року керівництво "Запоріжстандартметрології" приділяло мало уваги розвитку системи премій і надбавок до зарплати (у разі хороших показників, премій до свят), тоді як співробітники були схильні віддавати перевагу матеріальним стимулам. Завдання полягає в тому, щоб мотивувати співробітників працювати ефективно і з мінімальними витратами в умовах стрімкого зростання навантаження. Водночас співробітники мало зацікавлені в підвищенні ефективності роботи компанії. Крім того, основними недоліками наявних систем стимулювання співробітників ДП "Запоріжжястандартметрологія" є такі:
- По-перше, під час стимулювання (під час визначення розміру окладу та премій), як правило, не приділяється увага додатковому робочому часу співробітників, що значно знижує зацікавленість і продуктивність праці;
- По-друге, у деяких випадках використовується погодинна оплата, але зрештою важливі кількісні результати, що також призводить до значного зниження продуктивності праці;
- По-третє, оперативне управління підрозділами здійснюють люди, які не мають спеціальної підготовки для цього виду діяльності.