Description:
Проведене дослідження стратегічного управління інвестиційною діяльністю акціонерного товариства дозволяє зробити певні загальні висновки.
Стратегічне управління інвестиційною діяльністю - це сукупність ефективних заходів спрямованих на реалізації підприємством здійснюваної інвестиційної стратегії загалом та на кожному з етапів його розвитку, які покликані привести до максимізації ринкової вартості підприємства та підвищення добробуту його власників як нині, так і в перспективі, тобто у майбутніх періодах діяльності підприємства. Стратегічне управління інвестиційною діяльністю підприємства є частиною загальної системи управління підприємством і включає розробку напрямів інвестиційної діяльності, орієнтованої на збільшення прибутку за рахунок довгострокових капіталовкладень, призначених для створення, розміщення, реконструкції, модернізації та технічного переозброєння підприємства.
Ефективність стратегії управління інвестиційною діяльністю досягається за рахунок удосконалення головних напрямів здійснення інвестиційної діяльності, зокрема: організаційної та інформаційної забезпеченості, ефективного планування, належного контролю та моніторингу за розробкою та впровадженням інвестиційних проектів.
Ефективність стратегії управління інвестиційною діяльністю досягається за рахунок удосконалення головних напрямів здійснення інвестиційної діяльності, зокрема: організаційної та інформаційної забезпеченості, ефективного планування, належного контролю та моніторингу за розробкою та впровадженням інвестиційних проектів.
Ефективність стратегічного управління інвестиційною діяльністю підприємства визначається рівнем узгодженості стратегічного і оперативного планування, якістю попередньої оцінки інвестиційних проектів та контролю за їх реалізацією. Інвестиційний контроль здійснюється за допомогою таких методів кількісного аналізу ризиків, як методу сценаріїв реалізації інвестиційного проекту; аналізу чуттєвості; методу Монте-Карло; експертних методів.
Підвищити ефективність інвестиційної діяльності підприємства можливо за рахунок таких чинників:
- формування інвестиційної програми;
- координації процесів оперативного і стратегічного планування інвестиційної діяльності;
- розробки і вибору критеріїв оцінки ефективності інвестиційних проектів;
- аналізу планів і бюджетів інвестиційних проектів;
- оцінки та управління фінансовими ризиками;
- моніторингу за реалізацією інвестиційних проектів;
- оцінки тенденцій і закономірностей розвитку інвестиційного ринку;
- корегування інвестиційного процесу відповідно до змін умов його реалізації.
Узагальнюючи існуючі методики аналізу інвестиційної діяльності підприємств можна стверджувати, що як правило вони спрямовані на оцінювання ефективності інвестиційних проектів на основі застосування методу дисконтування. Також одним з основних підходів до аналізу інвестиційної діяльності підприємства у сучасних умовах ринкових відносин є балансовий підхід, який визначає, що потреба підприємства в інвестиційних ресурсах має бути адекватною його фінансовим можливостям.
Дослідження ефективності використання інвестицій здійснено на прикладі ПрАТ «Прогрес», яке займається всиновленням меблів та меблевої фурнітури. Аналіз основних показників діяльності ПрАТ «Прогрес» показав, що підприємство в цілому здійснює свою діяльність ефективно, зокрема:
- у 2021 році підприємство змогло значно покращити результати фінансової діяльності, перевищивши рівень фінансових показників 2020 року. Загальна вартість майна підприємства також мала тенденцію до зростання, хоча темпи зростання були невеликі;
- аналіз структури капіталу ПрАТ «Прогрес» показав, що у ній переважає власний капітал, а в структурі активів підприємства - оборотні активи;
- аналіз джерел фінансування підприємства та капіталу дозволив виявити на ПрАТ «Прогрес» тенденцій щодо збільшення обсягів залучених джерел фінансування підприємства та розміщення наявного капіталу у високоліквідних оборотних активах;
- аналіз показників майнового стану, ліквідності, фінансової стійкості, рентабельності та ділової активності показав, що хоча ці показники і мають тенденцію до погіршення, проте відповідають нормативним значенням;
- аналіз також засвідчив значне перевищення на підприємстві темпів зростання чистого доходу і валового прибутку над темпами зростання валюти балансу, що є свідченням високої ефективності та інтенсивності роботи підприємства та те, що підприємство має значні резерви для покращення своєї фінансово-економічної діяльності.
Аналіз складу, структури та динаміки інвестиційних ресурсів на ПрАТ «Прогрес» виявив, що його інвестиційна діяльність упродовж 20192021 років здійснювалася нестабільно. Так, у 2020 році інвестиційна діяльність порівняно з 2019 роком активізувалася, проте у 2021 році порівняно з 2020 роком дещо скоротились обсяги капітальних інвестицій Розрахунок коефіцієнтів рентабельності, терміну окупності інвестицій, норми прибутку та індексу доходності інвестицій засвідчив, що у 2021 році ефективність інвестиційної діяльності ПрАТ «Прогрес» була низькою. Зокрема, на підприємстві значно понизилась рентабельність фінансових інвестицій: у 7,5 разів - у 2020 році, і у 7,6 разів у 2021 році (табл. 2.1), що обумовлено низькою сумою фінансових інвестицій підприємства. У той же час, розраховані в табл. 2.6 значення показників рентабельності свідчать, що ПрАТ «Прогрес» є рентабельним підприємством, хоча рівень даних показників є невисоким і дещо знизився у 2021 році в порівнянні із 2020 роком, зате спостерігається значне підвищення цього показника в 2021 році в порівнянні з 2019 роком.
Аналіз грошових потоків від інвестиційної діяльності ПрАТ «Прогрес» засвідчив, що товариство витрачає на придбання необоротних активів значно більші суми коштів, аніж отримує від реалізації необоротних активів, відсотків та інших надходжень.
Необоротні активи різко знизились у 2020р., у зв'язку із списанням значної кількості застарілих основних засобів в ході модернізації технології у цеху №2. Це є позитивним явищем для підприємства, адже модернізація є ефективним для заходом, який сприяє зростанню робочого капіталу у вигляді основних засобів і поточних зобов’язань підприємства. Тенденція до збільшення робочий капіталу спостерігалася на підприємстві у 2021 році.
ПрАТ «Прогрес» має значні резерви для освоєння ефективних інвестиційних та інноваційних проектів. Зокрема, на підприємстві розпочало впровадження нової технологічної лінії по виробництву кухонних меблів. Проведений нами аналіз джерел фінансування даного об'єкта свідчить про те, що підприємство в змозі 95% обсягів його фінансування забезпечити за рахунок власних внутрішніх джерел.
У розділі 3 визначено причини недостатньо ефективної інвестиційної діяльності на ПрАТ «Прогрес», з яких основними є такі:
- недостатньо розвинутий менеджмент підприємства,
- небажання докладати зусиль для того, щоб отримати результат,
- занижені стандарти якості, неефективне стратегічне планування,
- низька якість обліково-аналітичної роботи.
Обґрунтовано, що для підвищення ефективності інвестиційної діяльності на ПрАТ «Прогрес» потрібно впровадити систему інвестиційного контролінгу, що дозволить товариству вийти на якісно новий рівень функціонування, підвищити рівень своєї конкурентоспроможності та
87 налагодити роботу менеджменту підприємства, підвищити продуктивність діяльності, приділити більше уваги не лише збиранню та обробленню інформації, а й її аналізу, впровадити якісно нові стандарти господарської діяльності.
Оскільки головна мета стратегічного управління інвестиціями на підприємстві полягає в розробці та впровадженні системи заходів та інструментів, спрямованих на досягнення самого ефективного шляху інвестиційного розвитку, досягнення цієї мети передбачає вирішення цілої низки завдань стратегічного управління інвестиційними ресурсами серед яких пріоритетними завданнями є: забезпечення оптимальних темпів фінансово-господарського розвитку підприємства та забезпечення достатнього для цього розвитку обсягу інвестиційних ресурсів і, звичайно ж, їх раціональне використання.