Abstract:
Сучасне економічне середовище вимагає надання швидкої реакції з боку підприємств на зміни, щоб успішно досягти конкурентоспроможності. Щоб забезпечити задоволення належного рівня цього, керівництво підприємств повинно приймати визначальні дії для адаптації структур, компетенцій, товарів та сервісів до постійно змінюючихся умов оточення. Це можна описати як управління змінами, до якого Г. Спенсер прийняв дуже точний приклад речення: «Живу істоту відрізняє від мертвої помітна різноманітність змін, котрі мають місце в ній часу кожну секунду».
Description:
На сьогодні в управлінській та господарській діяльності підприємств однією з основоположних задач є детермінація проблемних обставин і пошук оптимальних виходів з них. Неправильно прийняті рішення можуть негативно вплинути на ефективність діяльності підприємства. Під управлінням змінами визначено процес планування та реалізації змін у межах компанії заради зниження рівня спротиву цим змінам й максимізації результативності втілення цих змін.
Процес управління змінами розглядається як частина системи менеджменту та виступає вихідною категорією системного аналізу, який передбачає вирішення певної ситуації на підприємстві.
Задля ефективного управління, як і для будь-якого іншого цілеспрямованого впливу на системи органічного типу, потрібно гнучкий збалансований підхід. У даному випадку в якості основних балансових компонентів можна виділити наступні:
- баланс при проведенні організаційних змін;
- баланс цілепокладання зверху та ініціативи знизу;
- баланс інтересів працівників;
- баланс розвитку та функціонування;
- баланс проектування та впровадження організаційних змін;
- баланс структурно-технологічних і кадрових змін.
На сьогодні ПрАТ «Іскра» – це потужна світлотехнічна компанія із повним циклом виробництва, від наукових розробок продукції до виготовлення високоякісної продукції та компонентів. В цілому компанія займає 70% українського ринку світлотехнічної продукції та входить до десятки найпотужніших світлотехнічних підприємств Європи. Експорт продукції складає до 50%. Ключовим напрямком розвитку ПрАТ «Іскра» та інвестування є розробка нових видів продукції, які зможуть бути конкурентоспроможними на світовому ринку джерел світла. З метою вдосконалення логістичної діяльності підприємство відкрило представництва в Польщі, Чехії, Німеччині, Казахстані, Китаї.
ПрАТ «Іскра» постійно запроваджує зміни:
- вдосконалення існуючих технологій з урахуванням сучасних матеріалів, напівфабрикатів, комплектуючих у виробничому процесі;
- постійне інвестування в модернізацію та розвиток виробництва;
- розробка нових джерел світла.
Чистий дохід у 2022 році зменшується на 62317 тис. грн., або 34,26% порівняно з 2021 роком, у 2021 році чистий дохід зріс на 29051 тис. грн. (19,01%) порівняно з 2020 роком. Зменшення чистого доходу ПрАТ «Іскра» у 2022 році обумовлено кризовим станом в економіці, втратою частини ринку збуту продукції внаслідок окупації східних та південних регіонів України.
Аналіз техніко-економічних показників ПрАТ «Іскра» вказує на негативні тенденції у 2022 році та критичне значення показників фінансового стану:
- коефіцієнти ліквідності вказують на низьку платоспроможність та нестачу поточних активів;
- коефіцієнти фінансової стійкості мають негативні значення, оскільки, власний капітал підприємства має від’ємне значення за 2020-2022 роки;
- аналіз ділової активності вказує на низьку оборотність оборотних активів.
Проведено факторний аналіз для виділення внутрішніх рушійних сил, що обумовлюють зміни на ПрАТ «Іскра». Вивченням розвитку ПрАТ «Іскра» з використанням факторного типу аналізу передбачено факторне відображення великої кількості статистичних характеристик, котре є адекватним, але за тих умов, якщо перші 3-4 чинники аргументують принаймні 70% варіації показників. Отримані результати факторного аналізу дозволяють стверджувати про те, що характер організаційних змін перш за все обумовлюється організаційними змінами у використанні оборотного капіталу. Наступною за важливістю є рушійна сила, яка опосередковується змінами у фінансових результатах діяльності ПрАТ «Іскра». Третій фактор відображає зміни в управлінні персоналом, що свідчить про важливість уваги керівництва до свого штату як джерела розвитку та вдосконалення. Четвертний фактор презентує зміни у використанні основних фондів. П’ятий фактор відбиває зміни в інвестиційно-виробничій діяльності. Шостий фактор відображає вплив змін у використанні матеріальних запасів. Сформовані фактори відображають характер здійснення організаційних змін на ПрАТ «Іскра» та їх внутрішню структуру для формування пріоритетних напрямів реалізації стратегії змін.
Управління змінами реалізується шляхом здійснення відповідних функцій та передбачає сукупність процедур впровадження організаційних змін. Для отримання синергетичного ефекту шляхом залучення працівників необхідно отримати їх підтримку та максимально подолати опір. З цією метою було досліджено рівень готовності працівників до змін на індивідуальному рівні, досліджено значення критеріїв та їх вагомість на ПрАТ «Іскра» та запропоновано процес здійснення змін, який включає послідовність інструментів управлінського впливу на поведінку працівників для подолання їх опору та отримання визнання доцільності здійснення змін. Готовність працівників до змін доцільно оцінювати не лише на індивідуальному, але й на груповому рівні, адже кожен співробітник працює у відповідному колективі, де формується його соціальний капітал. Впровадження змін завжди здійснюється із залученням окремих підрозділів, групи підрозділів чи всього підприємства, що підтверджує необхідність оцінки готовності працівників на груповому рівні.
На основі отриманих результатів можна зазначити, що найважливішими критеріями готовності працівників, які потребують підвищеної уваги є бажання, досвід, знання та інформованість. Оцінка цих критеріїв на ПрАТ «Іскра» є ненабагато вище середнього рівня, що вимагає вдосконалення. Саме тому, ПрАТ «Іскра» було запропоновано програму заходів, яка включає впровадження методу зворотного зв’язку «на 360о градусів», розширення існуючої програми навчання з акцентуванням на формування досвіду проведення змін, що включає розгляд кейсів з успішними практичними прикладами та розробки власної процедури впровадження змін.