dc.description |
Акцизний податок дозволяє через цінові механізми непрямо впливати на обсяги виробництва та реалізації окремих підакцизних товарів як на митній території України, так і в сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Розподільна або соціальна функція акцизного податку полягає в перерозподілі суспільних доходів високооплачуваних верств населення на користь слабших і незахищених категорій громадян за встановлення акцизу на так звані «предмети розкошів», попит на які мало еластичний за ціною. Отже, запровадження специфічних акцизів підвищує податковий тягар на платоспроможні версти населення.
Таким чином, акцизний податок - непрямий податок, основою якого виступає диференційований підхід до оподаткування різних товарів та товарних груп. Тому його відносять до категорії специфічних акцизів.
Аналіз обсягів надходження до державного бюджету акцизного податку з вироблених в України та ввезених алкогольних напоїв потягом 2007-2020 рр. свідчить про динаміку щорічного зростання обсягів від виробленої на території України продукції.
Аналіз статистичних даних дає підстави стверджувати, що ско-рочення обсягів виробництва лікеро-горілчаних напоїв у 2,5 рази у період 2013-2020 р. та, водночас, зростання обсягів роздрібної реалізації вказаної продукції свідчить про наявність стійкої тен¬денції до зростання обсягів «тінізації» ринку виробництва горілки. Як наслідок, підняття ставки акцизного податку на спирт і алко¬гольні напої призвело до негативних наслідків, а саме демотивації виробників і посилення конкурентних позицій «тіньового» сектору, зростання рівня споживання нелегальної алкогольної продукції.
У 2015-2020 р. основним економічним чинником впливу на вітчизняному ринку сигарет стало підвищення рівня їх цін, які за рівня інфляції 13,6 % у середньому зросли на 21,4 %. Середня роздрібна ціна на сигарети збільшилася майже в 3 рази - з 13,12 до 38,78 грн за пачку, що відбулося передусім внаслідок значного підвищення ставок акцизного податку. Високі ставки акцизного податку роблять діяльність з нелегального продажу сигарет високоприбутковою та привабливою для несумлінних підприємців. Основними реалізаторами таких сигарет є вуличні продавці, магазини, відкриті ринки та кіоски. Ціна нелегальних сигарет в Україні є набагато нижчою за легальні (в середньому на 52%).
Втрати державного бюджету від несплачених податків у 2020 році оцінюється на рівні 5,3 мільярди гривень. При цьому, у 2020 році 47 % продукції, немаркованої українськими акцизними марками та контрабанди має маркування для магазинів безмитної торгівлі.
Аналізуючи співвідношення обсягів надходження акцизного податку від вироблених на території України та ввезених нафтопро¬дуктів протягом 2013-2019 рр., за даними Державної казначейської служби України, ми можемо стверджувати про зростання та переважання надходжень саме від імпортованих нафтопродуктів.
Аналізуючи співвідношення обсягів надходження акцизного податку від вироблених на території України та ввезених транспортних засо¬бів (без урахування велосипедів, мотоциклів та кузовів) протягом 2007-2019 рр., за даними Державної казначейської служби України, ми можемо стверджувати про зростання та переважання надходжень саме від імпортованих транспортних засобів.
Вітчизняні наковці зауважують про те, що система акцизного оподаткування у провідних країнах світу формується виходячи з необхідності дотримання балансу інтересів виробників та спожи¬вачів, суспільної необхідності підтримки галузей та регіонів, зайня¬тості населення, інших пріоритетів соціально-економічної полі¬тики. Також ураховуються питання здоров’я населення, суспільного порядку, необхідності обмеження соціальних наслідків зловживання алкоголем.
Дослідження зарубіжного досвіду акцизного оподаткування набуває актуальності і через наявність останніми роками значних процесів реформування специфічного акцизного оподаткування, усунення податкових перешкод співробітництва в ЄС шляхом фор¬мування спільної законодавчої бази, основу якої становлять ухва¬лені Радою ЄС директиви й інші законодавчі акти з питань опо¬даткування, що є обов’язковими для виконання країнами-членами, і країнами - кандидатами на вступ.
Уважаємо, що започаткування практики акцизного оподатку¬вання саме кави є необхідним кроком на шляху до зменшення обся¬гів споживання такого напою та перспективним в аспекті напов¬нення дохідної частини бюджету за рахунок збільшення надходжень від акцизного податку. На нашу думку, такі уточнення повніше вра¬хують існуючу практику адміністрування акцизного податку і спри¬ятимуть подальшому підвищенню ефективності механізму його дії. Крім того, зарубіжний досвід акцизного оподаткування свідчить про активне використання європейськими країнами акцизних податків не тільки як інструменту для наповнення дохідної частини бюджету, а й для вирішення власних актуальних екологічних та соціальних завдань. |
uk_UA |
dc.description.abstract |
Квaлiфiкaцiйнa бaкaлaвpськa poбoтa мiстиь 72 стopiнoк, 11 тaблиць, 9 pисункiв, 45 бiблioгpaфiчниx посилань.
Метoю poбoти є висвітлення теоретичних засад акцизного оподаткування та надання практичних рекомендацій щодо його удосконалення в Україні.
Oб’єктoм дoслiдження є акцизи як один з видів загальнодержавних податків, що є джерелом формування доходів державного бюджету та фінансовим інструментом державного регулювання економіки.
Пpедметoм дoслiдження є сукупність відносин, що виникають в процесі справляння акцизного податку до бюджету.
В квaлiфiкaцiйнiй бaкaлaвpськiй poбoтi досліджено сутність, види та призначення акцизів у податковій системі; визначено принципи та особливості акцизного оподаткування підприємств; досліджено еволюцію розвитку акцизного оподаткування; визначено критерії ефективності акцизного оподаткування; здійснено моніторинг фіскальної спроможності акцизів в Україні; проаналізовано вплив акцизного оподаткування на конкурентоздатність вітчизняних товаровиробників; розглянуто світовий досвід акцизного оподаткування та можливість його імплементації в українську практику; розроблено напрями удосконалення акцизного оподаткування з урахуванням інтеграційних процесів в Україні; здійснити прогнозування надходжень від акцизного оподаткування до Державного бюджету України. |
uk_UA |