Abstract:
Структура та обсяг кваліфікаційної бакалаврської роботи складається з і вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел та додатків А,Б,В. Загальний обсяг роботи становить 86 сторінок, у тому числі 21 рисункок, 1діаграма, 4 таблиці, список використаних джерел – 36 найменувань на трьох сторінках.
Метою роботи є дослідження сучасного стану екологічного туризму як форми природоохоронних територій в Україні та Запорізькій області, визначення перспектив розвитку даного виду туризму в майбутньому. Виявлення проблем і недоліків у роботі туристичних агенцій в даній сфері на прикладтурагенції “Зелений острів”.
Предметом дослідження виступає процес активізації розвитку екологічного туризму, напрями подолання проблем в даному сегменті туристичного ринку, а також особливості організації турів екологічного туризму на території України.
Для досягнення поставленої мети слід виконати ряд завдань:
• надати визначення основним поняттям та сутності екологічного туризму;
• виявити та охарактеризувати тенденції розвитку та поширення екологічного туризму;
• виявити та охарактеризувати основні проблеми екологічного туризму;
• охарактеризувати природоохороні зони та особливості екологічного туризму в Україні та Запорізькій області;
Description:
Після проведення досліджень та аналізу матеріалів можна зробити такі висновки, що у сучасному світі екотуризм став надзвичайно популярною формою відпочинку, яка приваблює людей не лише можливістю активного відпочинку та фізичного зміцнення у природному середовищі, але й можливістю здобути нові знання та ознайомитися з унікальними природними та культурно-історичними цінностями різних куточків світу. Саме екологічний туризм є «точкою росту» в економічному підйомі будь-якої держави, тому що ця сфера має невеликі вклади та швидку окупність.
Наразі існує дуже велика кількість трактувань терміну «екологічний туризм» та одним із перших, хто запропонував цей термін, був Г. Цебаллос-Ласкурейн в 1980 році. Екологічний туризм, відповідно до автора, передбачає подорож до відносно незайманих або незабруднених природних територій з метою навчання, захоплення та отримання насолоди від спостереження за природою, пейзажами, рослинами і дикими тваринами, а також вивчення культурних особливостей цих територій.
Сфера екологічного туризму має позитивний вплив на ринок праці, сприяє зростанню зайнятості, підвищенню рівня добробуту людей, розвитку регіональної економіки та збільшенню доходів державного бюджету. Особливо важливе значення ця галузь має для сільських територій, де найбільше відчутні негативні економічні явища, такі як сезонне безробіття, недостатня рентабельність господарських суб'єктів та недостатня розвиненість інфраструктури. Якщо ще розглядати екотуризм з освітнього боку, то він допомагає людям дізнатися про важливість звереження природних ресурсів, про екологічні проблеми та шляхи їх вирішення, а закликає людей бути більш екологічно відповідальними.
Щодо екологічних ресурсів, то наша країна має дуже великий потенціал у цій сфері, тому що у будь-якому куточку України можна знайти неповторні та унікальні ландшафти, які стали домівкою для багатьох рідкісних рослин. До прикладів таких місць можна віднести Олешківські піски - це найбільший та єдиний комплекс піскових дюн в Україні та Європі, який налічує більше 20 видів дюн; Подільскі товтри, які не мають аналогів у всьому світі. Цей гірський хребет унікальний тим, що він не утворився через тектонічні процеси, а завдяки активності живих організмів та водоростей.
Гарну перспективу має і Запорізька область у сфері екологічного туризму. Тут налічується 310 об’єктів природо-заповідного фонду (у тому чилі із них до загальнодержавного значення відносять 20 об’єктів, всі останні відносяться до об’єктів місцевого значення). Серед прикладів можна привести національний парк «Кам’яна могила». Пагорб Кам’яної могили утворився більше 14 мільонів років тому, а малюнки, які там збереглися, виникли задовго до Стоунхенджу та пірамід Єгипту. Ще одним гарним та унікальним прикладом є національний заповідник «Хортиця», який знаходиться на однойменному острові. По-перше, це найбільший річковий острів в Європі, по-друге, окрім історичних цінностей, тут розташоване поєднання всіх видів ландшафтів, які можна зустріти на території нашої країни.
На Хортиці проводяться різноманітні екскурсії на тему історії козацтва, «Хортиця сакральна» та інші, але майже відсутні на тему екологічного туризму, тому у ході роботи було запропоновано та розроблено екотуристичний маршрут «Крізь степ та джунглі», який знайомить всіх бажаючих з різними видами ландшафтів, унікальними рослинами та тваринним світом заповідника. Також під час екскурсії надається інформація про екологічні проблеми, зміни клімату, енергоефективність та інші аспекти сталого розвитку, що спонукають до дій та відповідального ставлення до навколишнього середовища; закликання відвідувачів до дотримання екологічної етики, включаючи відповідне поводження з відходами, використання енергоефективних транспортних засобів та підтримку місцевих екологічних ініціатив.
Щодо проблем у туристичних агенціях з приводу екологічної політики, то на прикладі турагенції «Зелений острів», було виявлено основні недоліки в роботі та запропоновані шляхи їх вирішення. Зарекомендовано декілька порад, які покращать роботу у цій сфері. А саме - розробка сторінки у соціальній мережі для більш покращеної комунікації з потенційними клієнтами та розробка постів на тему екологічного туризму в Україні та Запорізькій області, щоб познайомити людей з цікавими місцями та закликати їх більше подорожувати та досліджувати власну країну.