dc.description |
У процесі проведення теоретичних досліджень було визначено, що основою будь-якого виробничого процесу є праця людини, котра передбачає у якості необхідної умови наявності засобів і предметів праці.
Завдяки наявності споживчої вартості, засоби праці стають економічною категорією та виступають у якості основних засобів.
У залежності від цільового призначення та обліку у процесі виробництва основні засоби поділяються на виробничі й невиробничі основні засоби.
Основні засоби представляються як економічна категорія, котра використовується у виробництві матеріальних і нематеріальних об’єктів не призначених для перепродажів, основні засоби використовуються протягом тривалого термінового періоду часу та здатні приносити дохід підприємству.
Економічна сутність об’єктів основних засобів полягає у постійному перенесенні вартості даних об’єктів на вартість виробленої продукції на основі нарахування амортизації.
Основні засоби, що використовуються у виробничому процесі, поступово втрачають свої початкові характеристики внаслідок їх експлуатації та природного зношування та потребують відновлення.
Забезпечення необхідних темпів розвитку та підвищення ефективності виробництва можливе за умови інтенсивного відновлення та поліпшення використання діючих основних засобів підприємства.
Система показників, котра може характеризувати ефективність основних засобів охоплює два блоки: перший показники ефективності відновлення окремих видів та всієї сукупності засобів праці; другий - показники рівня використання основних засобів в цілому та окремих їх видів.
Головною ознакою підвищення рівня ефективності використання основних засобів підприємства є зростання обсягу випуску продукції.
Ефективність використання основних засобів визначається отриманням максимальної величини прибутку від експлуатації виробничих фондів зе певний терміновий період.
Моделювання в економіці розглядається процес побудови моделі економічного об’єкта чи явища з метою дослідження закономірності його поведінни чи прогнозування його розвитку.
Моделювання можна вважати одним із основних напрямів зростання ефективності управлінської діяльності. Воно дозволяє вирішувати багато задач та проводити автоматизацію проведення економічних розрахунків.
Моделювання в економіці повинне відповідати реальному процесу, це надає підстави передбачити, що вихідний набір параметрів та їх значення є адекватними та відпадають реальному впливу.
Модель має бути достатньо простою, щоб її використання спростило дослідження процесу та дало підстави провести аналіз результатів, що вивчаються.
Функціональні елементи, що складають модель, повинні бути представлені у взаємозв’язку, що відображає цілісність процесу, що моделюється.
Основною продукцією ПрАТ «Криворізький завод залізобетонних конструкцій № 2» є виробництво стояків залізобетонних для ліній повітряних електричних мереж, для міського та залізничного транспорту та для повітряних ліній зв'язку.
За результатами аналізу економічної діяльності ПрАТ «Криворізький завод залізобетонних конструкцій № 2» можна виокреслити, що обсяги реалізації продукції ПрАТ «Криворізький завод залізобетонних конструкцій № 2» у 2022 році були зменшені на 10,1 %, чистий дохід від реалізації продукції був зменшений на 18,0%. Внаслідок зменшення випуску залізобетонних виробів, собівартість реалізованої продукції у 2022 році була зменшена на 9,0 %.
Чистий фінансовий результат ПрАТ «Криворізький завод залізобетонних конструкцій №2» у 2022 році був зменшений на 42,0 %, це означає послаблення можливості заводу здійснювати господарську діяльність.
Коефіцієнти ліквідності показують, що завод є ліквідним та повністю платоспроможним, має можливість підприємства поточні зобов’язання.
Основні засоби ПрАТ «Криворізький завод залізобетонних конструкцій № 2» були збільшені на 5,5 %, разом зтим визначається зниження обсягів випуску продукції та фінансового результату. Це вказує на неефективність використання основних засобів та наявності проблем в управлінні.
Таким чином, на основі проведеного аналізу можна виснувати, що ефективність використання основних засобів на ПрАТ ПрАТ «Криворізький завод залізобетонних конструкції № 2» знижується.
Основним фактором підвищення ефективності використання основних засобів ПрАТ «Криворізький завод залізобетонних конструкцій № 2» має бути необхідність збільшення питомої ваги активної частини основних засобів у загальній вартості виробничих фондів підприємства.
Основна класифікація напрямів способів удосконалення використання основних засобів повинна передбачати їх поділ на екстенсивні та інтенсивні.
ПрАТ «Криворізький завод залізобетонних конструкцій № 2» необхідно запроваджувати принципово нові технологічні процеси й на їх основі здійснювати будівництво високоавтоматизованих заводів будівельних деталей підвищеної заводської готовності.
За результатами досліджень виснувано, що в рамках управління основними засобами ПрАТ «Криворізький завод залізобетонних конструкцій № 2» та з урахуванням особливостей його діяльності, потрібно обирати способи, що спрямовані на підвищення ефективності використання основних засобів.
Рекомендовано до цих способів віднести наступне: регулярне оновлення складу основних засобів; позбавлення від непотрібних основних засобів; зростання коефіцієнта змінності; модернізація складу основних засобів. підвищення якості використовуваних сирових ресурсів; зростання концентрації основних засобів на основі комбінування виробництва; раціональна планова робота основного обладнання; збільшення рівня якості процесу підготовки матеріалів і сировини; підвищення рівня кваліфікації персоналу, котрий обслуговує основні фонди; зростання рівня механізації та автоматизації виробничих процесів; використання зарубіжного досвіду управління основними засобами.
На основі наведених способів підвищення ефективності використання основних засобів для ПрАТ «Криворізький завод залізобетонних конструкцій № 2» рекомендовано методичну послідовність дій, основною метою якої є максимальне наближення до універсальної: виділення окремого фахівця, в обов’язком якого мають бути розрахунок показників, що характеризують використання основних засобів; проведення факторного аналізу з метою виявлення факторів, зміна яких спричинятиме позитивний результат використання основних засобів при найменших витратах фінансових ресурсів; сукупне використання екстенсивних та інтенсивних методик, спрямованих на підвищення ефективності використання основних засобі.
Рекомендовано до основних задач аналізу основних фондів відносити наступне: визначити забезпеченість підприємства та його структурних підрозділів основними фондами та рівень їх використання за загальними та частковими показниками: встановити причини змін вказаних показників; розрахувати вплив використання основних засобів на обсяг випуску продукції; вивчити міру використання виробничих потужностей підприємства та обладнання; виявити резерви зростання ефективності використання основних засобів. вивчити наявність, динаміку, склад та структуру, технічний стан основних фондів; дослідити процес оновлення та вибуття; виявити міру використання основних засобів та факторів, що на них впливають. Вказано, що після проведення аналізу використання основних засобів потрібно виявити резерви зростання ефективності їх використання. На цій основі вибрати шляхи зростання використання основних засобів.
Для ПрАТ «Криворізький завод залізобетонних конструкцій № 2» рекомендовано наступні п’ять моделей виявлення резервів випуску продукції за рахунок підвищення ефективності використання основних засобів:
1. Модель розрахунку зміни обсягу виробництва продукції за рахунок його кількості, екстенсивного та інтенсивного використання.
2. Модель розрахунку резервів зростання випуску продукції за рахунок введення в дію нового обладнання.
3. Модель розрахунку резервів зростання випуску продукції за рахунок скорочення цілоденних простоїв обладнання
4. Модель розрахунку резерву збільшення випуску продукції за рахунок зростання коефіцієнту змінності.
5. Модель розрахунку резерву збільшення випуску продукції за рахунок скорочення внутрішньо змінних простоїв.
Рекомендовано підвищення фондовіддачі основних заобів ПрАТ «Криворізький завод залізобетонних конструкцій № 2» на основі наступних факторів: збільшення продуктивності праці та обладнання; зростання завантаження обладнання; проведення автоматизації виробництва; запровадження нових технологій та інновацій; підвищення якості та конкурентоспроможності продукції.
Для проведення оцінки фондовіддачі рекомендовано використання двофакторної, читирифакторної та семи факторної моделей.
Відзначено, що на даний для прийняття управлінських та економічних дій наразі є нагальною необхідністю постійне вивчення та моніторинг передових технологічних рішень та технологій, застосування сучасних матеріалів та конструкцій для виготовлення надійних та конкурентоздатний залізобетонних виробів і конструкцій, має підлягати постійному моніторингу популярність використання у будівництві залізобетонних виробів підприємств, тобто иає приділятись суттєва увага постійному технологічному розвитку.
Запропоновано здійснювати технічне переозброєння та інтенсифікацію діючого виробництва на основі масового запровадження прогресивних технологій та обладнання, засобів і систем автоматизації, запроваджувати принципово нові технологічні процеси й на їх основі здійснювати будівництво високоавтоматизованих заводів будівельних деталей підвищеної заводської готовності.
Загалом для ПрАТ «Криворізький завод залізобетонних конструкцій № 2» рекомендовано як нагальна життєва необхідність - визначити стратегічні напрями технічного переозброєння підприємств з випуску залізобетонних виробів; проведення реконструкції за типовими проектами складів сировинних матеріалів; удосконалення організації виготовлення бетонних сушей на існуючих бетонозмішувальних вузлах та установках; використання комплексно-модульного обладнання для автоматизації процесів виробництва; запровадження енергозберігаючих режимів; удосконалення технологічних ліній шляхом комплексної механізації й автоматизації.
Технічне переозброєння та підвищення ефективності використання основних фондів забезпечить ПрАТ «Криворізький завод залізобетонних конструкцій № 2» зачне звільшення випуску конкурентоспроможної продукції, тим самим забезпечить стале функціонування та перспективний розвиток. |
uk_UA |
dc.description.abstract |
Кваліфікаційна магістерська робота містить 103 сторінок, таблиць 15, бібліографічних посилань, два додатки.
Метою роботи є аналіз сучасного стану підприємств з випуску залізобетонних виробів з концентрацією на аспект дослідження ефективності використання основних фондів та розробка рекомендацій з оновлення основних засобів та підвищення ефективності їх використання.
Об’єктом дослідження є методика оцінки та шляхи підвищення ефективності використання основних засобів підприємств з випуску залізобетонних виробів.
Предметом дослідження є стан використання основних фондів та система показників ефективності їх використання на підприємстві.
Методи дослідження: системний аналіз, економічний аналіз, економічне моделювання.
У першому розділі проведені теоретичні дослідження в області визначення сутності та значення основних засобів на підприємстві, проведено дослідження методів моделювання в економіці.
У другому розділі надано характеристику сучасного стану виробництва залізобетонних конструкцій в Україні, представлена загальна характеристика ПрАТ «Криворізький завод залізобетонних конструкції № 2», аналіз фінансово-економічної діяльності та стану та ефективності використання основних засобів.
У третьому розділі представлені шляхи підвищення ефективності використання основних засобів ПрАТ, представлені рекомендовані моделі виявлення резервів збільшення випуску продукції та фондовіддачі основних фондів та напрями поліпшення технології випуску залізобетонних виробів. |
uk_UA |