dc.description |
Ринкова стратегія у міжнародному маркетингу являє комплекс дій, пов’язаний зі створенням і посиленням життєздатності і конкурентних переваг підприємств. Кожна компанія розробляє свої варіанти. Виокремлюють дев'ять ключових елементів стратегії: 1) корпоративна місія; 2) конкурентні переваги; 3) організація бізнесу; 4) продукція; 5) ринки; 6) ресурси; 7) структурні зміни; 8) програми розвитку; 9) культура і компетентність управління. Основними стадіями процесу розробки стратегії є: 1) визначення місії; 2) формування цілей; 3) оцінка умов і факторів зовнішнього середовища; 4) внутрішньоорганізаційний аналіз; 5) розробка альтернативних стратегій; 6) вибір стратегії; 7) реалізація стратегії; 8) контроль.
Світовий обсяг виробництва цементу (за даними US Geological Survey) складає 2,8 млрд. тонн. При цьому до 50% світового виробництва припадає на Китай. Іншими значними виробниками цементу є такі країни: Індія, США, Японія, Росія, Республіка Корея, Бразилія. Найбільшим імпортером цементу є США. Найбільшими світовими компаніями-виробниками цементу є Lafarge (Франція), Holcim (Швейцарія), Heidelberg Cement (Німеччина), Cemex (Мексика, Великобританія) і Anhui Conch Cement (Китай).
Український ринок цементу консолідовано в руках шести закордонних компаній, які контролюють більш як 92% ринку.
ТНК «HeidelbergCement» – четверта компанія в світі за обсягами виробництва цементу, має представництва на п'яти континентах земної кулі. Основними продуктами виробництва є: цемент, заповнювачі, виробництво будівельних продуктів, бетон та інші послуги. На ринку України компанiя «HeidelbergCement» працює з 2001 року. В Українi до складу компанiї входять цементнi заводи у мiстах Кривий Рiг, Кам’янське (Днiпропетровська обл.). Криворiзький та Днiпродзержинський цементнi заводи виготовляють високоякiсний цемент iз застосуванням сухого способу виробництва. Успiшно розвиваються такі бiзнес-напрямки компанiї: виробництво товарного бетону заповнювачiв («HeidelbergGranit Ukraine») - три бетонних заводи в м. Кривий Рiг, Одеса, а також 2 кар'єри з виробництва нерудних будiвельних матерiалiв у Днiпропетровськiй та Київськiй областях.
Незадовільні показники ліквідності та платоспроможності ПАТ «HeidelbergCement Україна» пояснюються значними грошовими витратами на інвестиційні енергозберігаючі проекти і відмовою українських банків від надання кредитів. Згідно з абсолютними показниками фінансової стійкості в період з 2016р. до початку 2020р. фінансовий стан підприємства був нестійким, супроводжувавсяся порушенням платоспроможності. На кінець 2020р. фінансовий стан підприємства перейшов до стійкого, але у 2021 році підприємство знову мало нестійкий фінансовий стан, що пояснюється проявами глобальної фінансово-економічної кризи та корупційними заходами, які були викриті.
Проаналізувавши показники прибутковості підприємства за 5 років, а саме: чистий прибуток, рентабельність реалізованої продукції, можна констатувати, що у період з 2016 по 2018 роки дані показники стабільно зростали або знаходилися майже на одному рівні. Період з 2018р. по 2020р. відзначався спадом даних показників, що є наслідком світової фінансової кризи від COVID-19. Динаміка прибутку за напрямками діяльності ПАТ «Хайдельберг-Цемент Україна» у 2017-2019рр. була позитивною. Проте, починаючи з 2020р., дана тенденцію змінюється на негативну за усіма показникам прибутку.
Зміна позицій на ринку відбулася як завдяки покращенню значень основних показників діяльності підприємства, так і погіршенню тих самих показників у конкурентів. Правління «HeidelbergCement» поставило перед собою завдання подальшого поліпшення показників роботи Групи, збільшення товарообігу та операційного доходу в 2022р. |
uk_UA |
dc.subject |
РИНКОВА СТРАТЕГІЯ, РИНОК ЦЕМЕНТУ, РИНКОВІ СЕГМЕНТИ, ЕФЕКТИВНІСТЬ, МАРКЕТИНГОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ, ТНК, ДОЧІРНЄ ПІДПРИЄМСТВО, КОНКУРЕНТНІ ПЕРЕВАГИ |
uk_UA |