dc.description |
ФБ підприємства відображає його здатність до виконання зобов'язань перед стейкхолдерами та збереження фінансової стійкості в майбутньому. Вона базується на рівновазі між ризиками та можливостями. Підприємство повинно мати достатні фінансові ресурси для покриття поточних та майбутніх зобов'язань. Після аналізу існуючих теоретичних підходів до визначення "ФБ підприємства", пропонується таке власне визначення даного економічного поняття: ФБ підприємства представляє собою процес захисту фінансової діяльності від негативного впливу зовнішніх та внутрішніх загроз та небезпек, виражений у позитивних значеннях фінансових коефіцієнтів, що забезпечує його сталий розвиток.
Обгрунтовано, що оцінка ФБ підприємства повинна бути комплексною і включати аналіз як кількісних, так і якісних показників. Кількісні показники включають,як правило, аналіз балансу, звіту фінансові результати та коефіцієнтний аналіз. Якісний аналіз включає оцінку ефективності фінансового управління, наявність стратегії ризик-менеджменту, рівень диверсифікації бізнесу та стійкість до змін в зовнішньому середовищі.
Оцінка ФБ підприємства є постійним процесом, оскільки фінансове середовище постійно змінюється. Підприємство повинно періодично переглядати свою фінансову стратегію та оцінювати фактори, що впливають на неї, з метою адаптації до нових умов і зменшення ризиків.
Проаналізовано фінансово-економічні показники діяльності СТОВ «Дніпро-Н» з позиції їх впливу на рівень ФБ товариства. Виявлено, що не дивлячись на систематичне зростання адміністративних витрат, витрат на збут і інших операційних, фінансовим результатом від операційної діяльності товариства був прибуток, який з 2018 р. суттєво зростав. Примітно, що тільки в 2017 р. товариством було отримано збиток у сумі 17 тис. грн. У 2020 р. СТОВ «Дніпро-Н» отримало прибуток, величина якого склала 1194 тис. грн, що у відносному вираженні на 410,45% більше, ніж у 2016 р.
Якщо розглядати фінансову стійкість з позиції дотримання рекомендових значень, то слід указати на відповідність фактичних величин коефіцієнтів своїм нормативам протягом чотирьох років: у 2016-2019 рр. Тільки в 2020 р. розраховані значення усіх аналізованих показників, окрім коефіцієнту забезпеченості запасів, не відповідали нормативним. Це відбулося унаслідок негативної тенденції до зниження рівня показників фінансової стійкості, яка склалася з 2018 р. Слід відмітити щорічне зростання значення коефіцієнту фінансового ризику: у 2017 р. порівняно з 2016 р. воно зросло на 0,23, у 2019 р. порівняно з 2018 р. – на 0,15, у 2020р. порівняно з 2019 р. – на 0,58. Щорічне зростання значення коефіцієнту фінансового ризику підприємства вказує на те, що рівень фінансового ризику, якому товариство піддається, збільшується упродовж усього періоду. Коефіцієнт фінризику відображає ступінь вразливості СТОВ «Дніпро-Н» до небажаних фінансових подій, таких як нездатність виконати фінансові зобов'язання. Зростання значення коефіцієнту фінансового ризику може мати кілька причин, серед яких потрібно вказати на раніше виявлену: зростання зовнішнього боргу. Товариство залежить від зовнішнього фінансування і збільшує свої зобов’язання, тому ризик неплатоспроможності беду зростати.
Аналіз ділової активності характеризує її активізацію, що становить позитивний чинник з позиції впливу на рівень фінбезпеки.
Ліквідність товариства знаходиться на задовільному рівні, адже переважна більшість коефіцієнтів, що її характеризують відповідають нормативним значенням. Однак намітилися негативна тенденція до їх зниження. Так, одне з найбільших падінь у 2020 р. мається по проміжному коефіцієнту покриття, що зменшився на 1,58 і навіть став несуттєво нижче норматива (0,68 проти рекомендованих 0,7). Це зниження може мати негативні наслідки для товариства, такі як збільшення ризику неплатоспроможності або обмеження доступу до фінансових ресурсів.
Негативним аспектом являється систематичне зменшення рентабельність продажів, починаючи з 2018 р. Значення рентабельності продажів у 2020 р. означає, що прибуток, отриманий від продажу товарів або послуг, становить лише 9% від загального обсягу продажів. Це свідчить про те, що СТОВ «Дніпро-Н» має невисокий рівень прибутковості і може мати проблеми зі здатністю генерувати прибуток зі своєї основної діяльності.
Отже, відповідно до наміченої динаміки погіршення показників фінансового стану на СТОВ «Дніпро-Н» у 2020 р., але при збереженні відповідності нормативам, аналогічні висновки підтверджують три моделі: Альмана, Терещенка та Таффлера. Тож, товариство у періоді аналізу залишається фінансово стійким з низькою імовірністю банкрутства, але з тенденцією до погіршення ситуації.
Ураховуючи те, що ФБ СТОВ «Дніпро-Н» знаходиться на високому рівні, але мається тенденція до погіршення, запропоновані наступні заходи: посилення контролю над витратами; оптимізація бізнес-процесів задля більш ефективного використання ресурсів; диверсифікація доходів; підвищення ефективності управління запасами; розробка резервних планів на випадок несприятливих ситуацій (криза, проблеми зі збутом чи пстаяанням); управління заборгованістю, включаючи вчасне виставлення рахунків, моніторинг платежів за робота із простроченою заборгованістю; удосконаленні управління ризиками та розробка стратегій для їх нейтралізації; поліпшення комунікацій із зацікавленими сторонами; постійне навчання та розвиток персоналу; посилення маркетингових зусиль, особливо при виході на нові ринки; розвиток інновацій в усіх сферах діяльності (виробництво, фінанси, збут).
У роботі було проведено SWOT-аналіз та виявлено, що виправданою стратегією в найблищій перспективі для СТОВ "Дніпро-Н" є зміцнення позицій на ринку Дніпропетровської області перед виходом на нові регіональні ринки. Перш ніж розширювати свою діяльність на нові ринки, важливо збільшити свою ринкову присутність і здійснити консолідацію в домашньому регіоні.
У якості дієвого інструменту забезпечення ФБ СТОВ «Дніпро-Н» запропоновано контролінг. Обгрунтовано, що впровадження системи контролінгу може значно підвищити ефективність управління фінансовою безпекою товариства, дозволяючи зосередити контрольні дії на найбільш важливих напрямках і виявляти відхилення в реальному часі. Це дозволяє більш ефективно управляти ризиками і швидко реагувати на будь-які зміни, що можуть впливати на фінансову безпеку підприємства. Також, система контролінгу дозволяє швидко виявляти проблемні зони і розробляти стратегії для їх вирішення, що допомагає збільшити загальну стійкість підприємства до економічних коливань і забезпечити його успішне функціонування в довгостроковій перспективі.
Запропоновано шляхи підвищення рівня ФБ сільськогосподарських підприємств в умовах війни. Враховуючи складні умови війни, сільськогосподарські підприємства повинні бути готові до різних сценаріїв та вживати заходів для забезпечення своєї ФБ. Запропоновано використовувати більш резервні методи зберігання продуктів, створювати запаси засобів захисту рослин, переглядати плани розширення та інвестицій у залежності від ситуації, розглядати можливості експорту продукції до інших країн, щоб збільшити доходи та зменшити залежність від внутрішнього ринку. |
uk_UA |