Abstract:
Кваліфікаційна магістерська робота містить 103 сторінки, 18 таблиць, 83 найменування використаних джерел, 2 додатки.
Метою кваліфікаційної магістерської роботи є вивчення теоретичних, практичних та методичних засад управління інноваційним розвитком підприємства та розробка практичних рекомендацій щодо їх реалізації.
Об’єктом дослідження є процеси інноваційного розвитку та управління інноваційним розвитком підприємства.
Предметом дослідження є теоретичні, методичні засади та практичні аспекти питань управління інноваційним розвитком підприємств.
У кваліфікаційній магістерській роботі проведено аналіз основних економіко-фінансових показників та організаційно-правових основ діяльності ПрАТ «Криворіжгаз», розроблені напрями удосконалення інноваційного підприємництва на досліджуваному підприємстві, запропонована методика оцінки його інноваційної діяльності та запропонована програма інноваційного підприємництва.
В результаті виконання роботи розроблені заходи щодо підвищення ефективності інноваційного підприємництва. Отримані результати можуть бути використані у практичній діяльності підприємства та сприяти підвищенню його прибутковості.
Description:
Економічна реформа у будь-якій країні передбачає заходи щодо зростання економічного потенціалу, збільшення випуску конкурентоспроможної продукції, підвищення рейтингів на ринку, особливо наразі, за умов глобалізації економічних процесів. Для розвитку економіки України чи не найпершим завданням являється інноваційний розвиток підприємств, впровадження інноваційних сучасних технологій. Інноваційний розвиток набуває статусу об’єкта управління.
У відповідності з міжнародними стандартами інновація інноваційна діяльність – це процес, спрямований на розробку інновацій, реалізацію результатів закінчення наукових досліджень в новий чи удосконалений продукт, що реалізується на ринку, в новий чи удосконалений процес, шо використовується в практичній діяльності.
Для інновації важливими є три властивості: науково-технічна новизна, виробниче пристосування, комерційна реалізованість.
Результати інноваційної діяльності безпосередньо залежать від управлінських рішень керівників, досягнення очікуваного економічного результату від її реалізації, загальної політики діяльності підприємства. Сучасність диктує необхідність для кожного підприємства в Україні справляти певні управлінські дії вивчення наукових та дослідницьких досягнень у своїй сфері діяльності, аналізувати можливості та мати цілі проводити інноваційну діяльність.
Удосконалення існуючих підходів щодо управління інноваційною діяльністю підприємства буде сприяти підвищенню їх конкурентноздатності , розширенню асортименту продукції та поліпшенню її якості, отриманню нових конкурентних переваг, закріпленню на існуючих ринках, просуванню на нові ринки, зростанню ефективності діяльності підприємства та поліпшенню економічної ситуації в країні в цілому.
З метою забезпечення ефективного інноваційного розвитку підприємства потрібно розробляти та запроваджувати інноваційну стратегію. Вона має доповнювати функціональні стратегії, а саме виробничу, кадрову, фінансову, стратегію збуту.
Головною задачею управління інноваціями є забезпечення його ефективної діяльності та розвитку в довгостроковій перспективі.
Динаміка світового науково-технічного прогресу, неминучим учасником якого є і Україна, доводить зростаючі можливості для підприємств нарощувати їх економічний потенціал, доцільніше використовувати наявні ресурси для отримання кращих результатів діяльності, підвищувати конкурентоспроможністьвиробляємої продукції, тобто – слідувати концепції стратегічного планування.
Для визначення ефективності інноваційного розвитку ПрАТ «Криворіжгаз» запропоновано використовувати наступну систему показників: наукомісткість підприємста, коефіцієнт новизни продукції, коефіцієнт результативності витрат на науково-дослідницькі та конструкторські роботи (власні чи замовлені), коефіцієнт ефективності модернізації виробництва, коефіцієнт інтенсивності наукових розробок.
Слід відзначити, що, насамперед, реалізація інноваційної діяльності має ґрунтуватись на проведенні всеохоплюючого інвестицийно аналізу, котрий дозволить знизити ризики до мінімального значення.
Стратегія подальшої діяльності ПрАТ «Криворiжгаз» спрямована на забезпечення безаварійного та безперебійного газопостачання природного газу з мiнiмальними вмтратами та витратами газу, розвиток іншої дiяльностi та збільшення питомої ваги на ринку послуг.
Для ПрАТ «Криворіжгаз» як результат досліджень, рекомендується наступне.
Найперше, визначено, що механізм управління інноваційним розвитком ПрАТ «Криворіжгаз» має бути комплексним процесом, що застосовує всі можливі для підприємства методи і засоби впливу на інноваційні процеси. Його об’єктом є сформований інноваційний потенціал.
Запропонована концепція інноваційного розвитку, сутність якої полягає у формуванні механізму взаємодії всіх стадій та виконавців інноваційного процесу.
Відзначено, що інноваційний розвиток ПрАТ «Криворіжгаз» повинен визначатися його здатністю враховувати в системі стратегічного управління мають розглядатися як динамічні можливості.
Визначено, що управління інноваційним розвитком ПрАТ «Криворіжгаз» повинне стратегічно визначати напрямки інтеграції зусиль у створення інноваційних технологій, продуктів, послуг та процесів у відповідності зі змінними факторами та умовами зовнішнього середовища.
Підкреслено, що основною метою інноваційного розвитку ПрАТ «Криворіжгаз» має бути розвиток спрямованих змін на основі запровадження нових технологій, управлінських й соціальних інновацій для зростання конкурентоспроможності підприємства ти запровадження його економічних переваг.
Запропоновано на ПрАТ «Криворіжгаз» розробити та реалізувати механізми, котрі мають створювати організаційні, технологічні й економічні умови для активної інноваційної діяльності.
Запропоновано основні принципи інноваційного розвитку ПрАТ «Криворіжгаз», які повинні стати основними засадами інноваційного ровитку підприємства.
Запропоновано функції інновацій, що відображають їх значення в економічній системі держави та її роль у господарчому процесі й відображають систему заходів, що забезпечують інноваційний розвиток та передбачають основні напрями інноваційної діяльності ПрАТ «Криворіжгаз».
Запропоновано задачі управління інноваційним розвитком, до яких запропоновано віднести: роботу з маркетингової підтримки інновацій; питання організації інвестування інновацій; вирішення проблем подолання супротиву змінам зі сторони персоналу; формування системи взаємовідносин із суб’єктами ринку; оптимізація процесів управління інтелектуальною власністю.
Відзначено, що управління інноваційним розвитком ПрАТ «Криворіжгаз» потрібно розглядати як системне управління інноваційною діяльністю, спрямоване на нарощування та розширення всього інноваційного потенціалу, що включає матеріальні, трудові, фінансові, інформаційні ресурси.
Показано, що комплексну оцінку ефективності інноваційної діяльності підприємств доцільно проводити на основі визначення та розрахунку комплексних показників інноваційної діяльності підприємства.
Відзначено, що оцінка ефективності інноваційного розвитку ПрАТ «Криворіжгаз» зводиться до визначення ефективності інвестицій в інноваційні процеси або передбачає оцінку кінцевих результатів.
Запропонована для визначення ефективності інноваційного розвитку використовувати наступну систему показників.
На підставі проведеної оцінки діяльності ПрАТ «Криворіжгаз» та його інноваційного стану запропоновано обрати інноваційну стратегію послідовника. Як результат запровадження стратегії виступають різновиди нових товарів, модифікований товар, розширення товарної лінії.
Відзначено, що для визначення й систематизації основних напрямів та задач інноваційної діяльності, регламентування виділення ресурсів для її здійснення на ПрАТ «Криворіжгаз» потрібно формувати програму інноваційного розвитку.
Підкреслено, що програма інноваційного розвитку ПрАТ «Криворіжгаз» має бути спрямована на удосконалення й технологічний прогрес організації, повинна бути глибоко інтегрована в бізнес-стратегію розвитку підприємства.
Запропоновано поетапний алгоритм формування та реалізації програми інноваційного розвитку, котрий має включати: стратегічний аналіз інформації; формування стратегії програми інноваційного розвитку; реалізація програми.
Програма інноваційною розвитку повинна бути розповсюджена на усі сфери діяльності підприємства та охоплювати основні стратегічні напрями.
Запропонований узагальнений зміст Програми інноваційного розвитку ПрАТ «Криворіжгаз».
Сформульовано основні вимоги Програми інноваційного розвитку ПрАТ «Криворіжгаз»: програма повинна забезпечити підприємству виживання у довготерміновій перспективі; вона повинна допомагати вирішувати поточні задачі підприємства; програма має приносити економічну вигоду; вона має бути пов’язана з розвитком регіону.
При формуванні виробничих програм доцільно створити додатки, де потрібно надати перелік методичних матеріалів з питань розробки та виконання програми інноваційного розвитку.
Реалізація програми інноваційного розвитку створить умови для зниження собівартості продукції чи послуг при збереженні основних споживчих характеристик, забезпечити економію енергетичних ресурсів, поліпшити споживчі якості продукції, забезпечити зростання продуктивності. праці.
Програма інноваційного розвитку ПрАТ «Криворіжгаз» дозволить підвищити технічний рівень організації для завоювання чи підтримки лідируючих позицій у своєму сегменті ринкової економіки.