Abstract:
Кваліфікаційна магістерська робота містить 89 сторінок, 20 таблиць, 11 рисунків, 57 бібліографічних посилань.
Метою дослідження є вивчення теоретичних особливостей управління антикризовими заходами, дослідження практичних аспектів управління антикризовими заходами ТОВ «ДЗПТ» та надання пропозицій щодо удосконалення такого управління на даному підприємстві.
Об'єкт дослідження – процес управління антикризовими заходами ТОВ «ДЗПТ» (ТОВ «Дніпропетровський завод презиційних труб»).
Предметом дослідження є особливості теоретико-методичних та практичних аспектів управління антикризовими заходами ТОВ «ДЗПТ».
Наведено характеристику теоретичних основ управління антикризовими заходами як передумов ефективної діяльності організації, проведено аналіз фінансового стану ТОВ «ДЗПТ», оцінку ймовірності банкрутства підприємства та запропоновано шляхи удосконалення управління антикризовими заходами підприємства. Розглянуто управлінські напрями антикризового управління ТОВ «ДЗПТ», проведено SWOT-аналіз для виявлення слабких сторін підприємства. На його основі, а також на основі експертного оцінювання запропоновано створення посади антикризового менеджера, що допоможе підприємству функціонувати більш ефективно, а також формування та організацію роботи окремої функціональної робочої групи, що повинна включати фахівців різних профілів, таких як фахівців з виробництва, маркетингу, управлінню персоналом, фінансових менеджерів та безпосередньо фахівців у галузі управління ризиками. Також запропоновано зменшення адміністративних витрат, запровадження виробничої диверсифікації (розширення асортименту продукції).
Description:
1. Під час даного дослідження було вивчено точки зору науковців щодо сутності управління антикризовими заходами на підприємстві, зокрема, встановлено, що зазначені заходи є оперативним реагуванням на зміни в зовнішньому середовищі, такі як економічні, політичні, соціальні та міжнародні кризові явища. Його завданням є забезпечення стабільного фінансового стану підприємства шляхом ефективного використання антикризових інструментів. Ці інструменти призначені для уникнення тимчасових фінансових труднощів та подолання кризових явищ.
2. Характеризуючи систему управління антикризовими заходами на підприємстві, з’ясовано, що вона складає ряд послідовних дій, що включають аналіз макро- та мікросередовища, визначення місії підприємства, вивчення економічного механізму кризових ситуацій, створення системи сканування зовнішнього та внутрішнього середовища для виявлення слабких сигналів кризи, стратегічне управління та розробка стратегії запобігання неплатоспроможності, оперативна оцінка та аналіз фінансового стану підприємства, визначення можливості неплатоспроможності, розробка системи дій у кризових ситуаціях та постійний облік підприємницького ризику з розробкою заходів його зниження.
3. В процесі виконання даної роботи вивчено інструментарій управління антикризовими заходами на підприємстві в розрізі їх розподілу, зокрема, на фінансово-економічні, організаційні та стратегічні, при цьому наголошено на важливості інноваційного підходу у обранні та розробці інструментів зазначеного виду управління.
4. Відповідно до завдань дослідження було надано організаційно-економічну характеристику ТОВ «Дніпропетровський завод презиційних труб», що виробляє продукцію високої якості зі стабільним рівнем якості, обсягом до 70 тис. тонн труб різних видів. В процесі дослідження прослідковано динаміку основних показників діяльності. Так, зокрема, з’ясовано, що за звітній період підприємство збільшило чистий дохід, прибуток та фінансовий результат від операційної діяльності. Так, зокрема, чистий дохід за 2022 рік склав 155700 тис. грн.
5. Аналізуючи фінансовий стан ТОВ «ДЗПТ», встановлено поступове зростання рівня рентабельності активів на 0,001, оборотності основних засобів (на 3,47), зменшення строку погашення кредиторської заборгованості, що є позитивними характеристиками.
6. Аналізуючи ефективність заходів антикризового управління в ТОВ «ДЗПТ», розглянуто якість роботи кожного відділу, що задіяний в даному процесі, в результаті чого встановлено, що ефективно з точки зору якості даного виду управління реалізуються комплекс завдань по оптимізації цін, поліпшення технологій митного оформлення, оптимізація й контроль витрат фінансовим відділом та вищими ланками управління.
В свою чергу проведене анкетування виявило незначну ефективність таких напрямків антикризової діяльності, як позиціонування торговельної марки, заборгованості компанії, автоматизацію системи антикризового управління, визначення та контроль дотримання стратегії розвитку.
7. Враховуючи виявлені недоліки антикризового управління надано пропозиції щодо підвищення ефективності антикризового менеджменту на підприємстві. Зокрема, зазначено, що ефективним рішенням для вирішення існуючих проблем на даний момент є впровадження антикризового управління, яке відрізняється від управління фінансами і має свої особливості, пов'язані з різкими змінами умов господарювання підприємства, а також непередбачуваністю та невизначеністю ситуацій. Впровадження запропонованих антикризових заходів у дає можливість частково усунути кризові фактори при порушенні стабільного розвитку компанії.