Description:
Стрімкий розвиток інформаційно-комунікативних технологій, програмного забезпечення, ІТ-інфраструктури зумовлює цифровізацію усіх суспільних процесів, в тому числі й тих, що відбуваються у сфері публічного адміністрування. Цифровізація адміністративних послуг набуває в даному випадку особливого значення.
В даній кваліфікаційній роботі досліджено питання управління цифровізацією адміністративних послуг, сучасного стану розвитку електронних адміністративних послуг та впливу цифровізації на взаємодію населення та органів публічного управління в аспекті реалізації адміністративних послуг.
На основі дослідження наукової літератури в роботі розглянуто основні наукові категорії: «цифровізація» та «цифрова трансформація», а також категорії, які є центральним елементом дослідження: «адміністративна послуга» та «електронна адміністративна послуга».
Визначено, що цифровізація адміністративних послуг формує усі умови для розвитку електронних адміністративних послуг, яка є складовою публічних послуг та розуміється як така, що надається в електронному вигляді через мережу Інтернет із використанням новітніх інформаційних засобів комунікації.
Сьогодні надання адміністративних послуг в електронній формі та доступ суб’єктів звернення до інформації про адміністративні послуги з використанням мережі Інтернет забезпечуються засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг «Портал Дія», який є офіційним державним джерелом інформації про надання адміністративних послуг, а також інтегрованими з ним інформаційними системи державних органів та органів місцевого самоврядування.
В роботі досліджено сучасний стан розвитку та реалізації адміністративних послуг, зокрема електронних адміністративних послуг.
Визначено, що на даний час спостерігається збільшення звернень громадян до органів ДРАЦС саме через електронні сервіси, зокрема через веб-портал «Звернення у сфері державної реєстрації актів цивільного стану». Найбільшим попитом користуються сьогодні послуги за пілотними проектами, такими як «єМалятко», «Шлюб за добу».
Також досліджено, що за допомогою електронної системи відділи ДРАЦС здійснюють міжвідомчу електронну взаємодію з інформаційно- комунікативними системами органів державного управління та місцевого самоврядування.
Пріоритетами розвитку органів ДРАЦС м. Кривий Ріг є:
1. Зміцнення матеріально-технічної бази: будівництво,
придбання, ремонт будівель та приміщень; придбання транспортних засобів; переоснащення та підтримання в актуальному стані програмно-технічного комплексу органів ДРАЦС м. Кривий Ріг;
2. Удосконалення державної реєстрації актів цивільного стану щодо якості виконання державної функції: удосконалення нормативно-правової бази; скорочення часу опрацювання та формування документів при державній реєстрації актів цивільного стану; створення широкодоступного сервісу надання консультативних послуг за допомогою інтерактивних інтернет служб; широке висвітлення діяльності органів ДРАЦС м. Кривий Ріг у ЗМІ; інформування населення м. Кривий Ріг про зміни чинного законодавства, що стосується майнових прав громадян;
3. Збереження архівного фонду: створення необхідних умов зберігання актових книг (площа приміщення, температура, вологість, освітленість); використання сучасних комп'ютерних технологій на формування електронного архіву; гарантовано документів, що забезпечують необхідний термін зберігання (понад 100 років);
4. Кадрове забезпечення: приведення штатної чисельності органів ДРАЦС у відповідність до обсягу виконуваної ними роботи; підвищення статусу державних цивільних службовців, які працюють у органах ДРАЦС; підвищення рівня кваліфікації державних цивільних службовців.
Щоб забезпечити вироблення довгострокової стратегії для досягнення цілей та створення управлінських механізмів реалізації цієї стратегії через систему планів, необхідно здійснювати стратегічне управління через організоване комплексне стратегічне планування:
1. Складання та прийняття довгострокових програм розвитку органів запису актів цивільного стану Дніпропетровської обл.;
2. Щорічне включення питань розвитку органів запису актів цивільного стану Дніпропетровської обл. щодо будівництва, придбання об'єктів нерухомості, інформатизації органів ДРАЦС до бюджету Дніпропетровської обл.;
3. Вивчення практики розвитку органів запису актів громадянського стану інших регіонах;
4. Довгострокове планування, бюджетування, вироблення цільових показників та методик оцінки ефективності їх досягнення;
5. Збір та аналіз інформації, оцінка досягнення цільових показників, формування коригувальних впливів – прийняття управлінських рішень (коригування планів, зміна організаційної, кадрової, фінансової політики).
З метою зміцнення сім'ї, її роль у відтворенні населення та підвищенні її ролі у суспільстві, формуванні шанобливого ставлення до сім'ї та особистості повинні сприяти обряди та свята. Пройшовши складний багатовіковий шлях розвитку, деякі обряди та свята зберегли свою одвічну сутність і завдяки цьому дійшли донині як одна з невід'ємних частин духовного життя.
Радянська епоха породила такі явища, як вшанування сім'ї взагалі та багатодітної зокрема, а також сімейних професійних династій. Сьогодні на зміну політичної орієнтації та державного устрою ці свята продовжують жити, і було б помилково не зберігати їх. Сьогодні обряди та свята необхідні не менше, ніж торік. Вони важливий чинник формування духовного світу людини. Кожен обряд, ритуал, свято потребує постійного вдосконалення, збагачення новими досягненнями сучасної культури, необхідно, щоб у обрядах постійно підвищувалися їх емоційно-психологічний та естетичний потенціал, зростала виховна роль.
У зв'язку з цим включати заходи, спрямовані на зміцнення сім'ї:
1. збільшення проведення урочистих ювілеїв, свят «Зустріч поколінь» та інші.
2. посилити роботу з роз'яснення сімейного законодавства серед населення через засоби масової інформації, включати до перспективних планів на рік проведення лекторіїв у школах, ліцеях, училищах;
3. впровадити розробку практичних заходів щодо вдосконалення роботи відділів ДРАЦС.
Проблема розлучення – найбільша соціальна проблема суспільства. І зростання розлучень – пряма загроза стабільності сім'ї, необхідності міцності сімейних відносин. Зростання розлучень неспроможна викликати тривоги громадян, і суспільства загалом. До порядку денного мають порушуватися питання вивчення причин цього явища, вироблення ефективних засобів протидії їм з боку суспільства. Наше суспільство, особливо на користь молодих шлюбів, має якось перешкодити зростанню розлучень і виховати у подружжя та батьків підвищену відповідальність до сім'ї. Тому сімейне законодавство слід озброїти такими правовими важелями та механізмами, які б дозволили не тільки не допускати розлучення легковажні, поспішні та безвідповідальні, а й скоротити розлучення, що йдуть на шкоду суспільству.
З метою роз'яснювальної діяльності з питань шлюбу та сім'ї спеціалістам відділів ДРАЦС м. Кривий Ріг вести правову пропаганду не лише про умови та порядок укладення шлюбу, про права та обов'язки подружжя, а й розглядати причини порушень відповідних норм сімейного законодавства, аналізувати найбільш типові умови, що викликають ці порушення, їх наслідки, способи усунення. За такої постановки просвітницька, правова та інша діяльність буде корисною.
В роботі запропоновано шляхи та заходи удосконалення процесу цифровізації електронних адміністративних послуг, зокрема Криворізьким відділом ДРАЦС УДР Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Кривий Ріг).
Такі заходи передбачають:
- впровадження досвіду провідних країн світу у сфері цифровізації адміністративних послуг, акцентуючи увагу на таких підходах, як «цифрова компетентність», «цифрова безпека», «цифрові інновації», «цифровий менеджмент» та «цифрова інфраструктура»;
- рекомендації щодо удосконалення механізму надання електронних адміністративних послуг;
- удосконалення матеріально-технічного забезпечення діяльності Криворізького відділу ДРАЦС УДР Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Кривий Ріг).
Дані теоретичні та практичні заходи забезпечать удосконалення управління процесом цифровізації адміністративних послуг, сприяючи при цьому розвитку та ефективному функціонуванню цифрового публічного адміністрування.