Abstract:
Кваліфікаційна магістерська робота: 93 с., 16 таблиць, 25 рисунків, 59 джерел літератури, 6 додатків
Мета дослідження: виявлення сутності і концепцію процесу управління та формування і розвитку корпоративної культури в межах Криворізької міської ради та її виконавчого комітету.
Об’єктом дослідження є процес управління, формування та розвитку корпоративної культури у Криворізькій міській раді та її виконавчому комітеті.
Предметом дослідження є аналіз теоретичних та методичних аспектів, пов'язаних з управлінням та розвитком корпоративної культури в організації.
Наукова новизна дослідження полягає в розробці теоретичних положень щодо формування корпоративної культури в Криворізькій міській раді та її виконавчому комітеті.
Практична значимість отриманих результатів полягає в тому, що розроблені в роботі теоретичні положення та практичні рекомендації щодо вдосконалення механізму формування організаційної культури в Криворізькій міській раді та її виконавчому комітеті можуть бути використані для роботи цього та інших муніципалітетів.
Description:
Останнім часом, питання корпоративної культури було актуальним для теоретиків та практиків управління. Це явище є відносно новим і недостатньо дослідженим з наукової точки зору, але одночасно має важливість у зв'язку з необхідністю актуалізації управління корпоративною культурою.
Було детально розглянуто теоретичні аспекти, що стосуються формування і розвитку корпоративної культури. Було вивчено поняття корпоративної культури, розглянули значення для ефективного управління організацією. Важливим аспектом дослідження була роль лідерства у процесі формування та управління корпоративною культурою, а також виявлення стратегій і практик, що сприяють успішному управлінню та розвитку корпоративної культури. Одним з ключових елементів, що були висвітлені, є роль лідерства у формуванні та управлінні корпоративною культурою. Лідери впливають на цінності, вірування та поведінку працівників, сприяючи встановленню і подальшому поширенню певних культурних норм і цінностей. Також у дослідженні були розглянуті стратегії управління і розвитку корпоративної культури.
За результатами аналізу стану корпоративної культури в межах Криворізької міської ради та її виконавчого комітету можна зробити такі висновки:
1. Імідж державних службовців, який є важливим елементом корпоративної культури в органах публічної влади та управління, виконує символічно-знакову функцію, впливаючи на ставлення громадян до управління, на міру їх довіри до суб’єктів управління, і як наслідок – на підтримку їх дій. Образ службовців в громадській свідомості складається з соціально-психологічних феноменів авторитету та репутації. Процес формування іміджу державних службовців відбувається як стихійно, так і цілеспрямовано. Визначення основних імперативів довіри до державної служби є важливим аспектом механізму формування іміджу. Образ владної інституції в свідомості громадян впливає на рівень підтримки ними демократичних змін у суспільстві, обумовлює підвищення ефективності соціального діалогу влади та громадськості. Використовуючи нормативні акти, визначено законодавчу базу формування іміджу державних службовців.
Чинниками, які впливають на формування іміджу державних службовців, є економічні, соціально – психологічні, інформаційні, управлінські. Проналізувавши чинники впливу, виявлено позитивні та негативні сторони формування іміджу державних службовців виконкому Криворізької міської ради та її виконавчого комітету. До позитивних відноситься – 100% виконання міського бюджету та збільшення видатків; середній рівень якості надання адміністративних послуг. До негативних – недостатнє матеріальне заохочення державних службовців; низький рівень довіри громадян; низький рівень професіоналізму та компетентності державних службовців; недостатнє висвітлення результатів роботи виконкому засобами масової інформації. Заходи морально-ідеологічного напряму боротьби з корупцією на державній службі повинні застосовуватись комплексно з антикорупційними заходами соціально-економічного, правового, превентивного, карального, організаційно-управлінського характеру. Лише за такого тандему запобігання та протидія корупції будуть дійсно ефективними та результативними.
Комплексна програма формування та підтримки позитивного іміджу як елементу корпоративної культури Криворізького виконкому спрямована на отримання таких результатів: вища якість управлінських послуг, ефективне управління кадрами, підвищення іміджу державних службовців, підвищення соціального іміджу виконавчого комітету, підвищення іміджу керівників, підвищення рівня організаційної культури, підвищення бізнес-іміджу, стабільний візуальний імідж.
Формування позитивного іміджу є одним із ключових завдань, які ставить перед собою орган місцевого самоврядування в системі управління корпоративною культурою. Поверхова, фрагментарна, здебільшого невисока оцінка ефективності діяльності органу місцевого самоврядування, про що свідчать результати проведених аналізів, робить суперечливим процес сприйняття населенням об'єктивних процесів, що в них відбуваються, політики, яка ними впроваджується.
Грамотно побудована система рекомендацій дасть змогу покращити імідж державних службовців.
Перше,що потребує вдосконалення - це підвищення професійності державних службовців органу місцевого самоврядування.
Професіоналізація є процесомmоволодіння необхідними професійними знаннями, уміннямиmй навичками, mадаптацією доmпрофесійного середовища. Це ціліснийmбезперервний процес, mякий починається зmмоменту вибору професії іmзавершується, mколи людина припиняє свою професійну діяльність.
Професіоналізаціюmможна розглядатиmв трьохmаспектах:
законодавчому – законодавчеmокреслення сфериmпрофесійної діяльностіmдержавногоmслужбовця;
освітньо-професійному – фаховаmпідготовка службовцівmна постійній чи дистанційнійmоснові спеціалізованимиmзакладами;
науковому – вивченняmпитань професійноїmдіяльності та розробленняmспеціальних заходівmна науковомуmрівні .
Цей процесmмає два структурніmрівні: системаmбезперервної професійної освітиm (підготовка, перепідготовка, mпідвищення кваліфікації, самоосвіта, mстажування в державнихmустановах за кордоном) mі практична діяльність наmзайманій посадіm (формування професійноїmмайстерності та творчогоmпідходу у результатіmнакопичення та використання професійного досвіду).
Вдосконаленнямmпрактичних навичок державний службовець повинен займатисяmпід час виконанняmсвоїх службовихmобов’язків. Система професійної освітиmдає можливістьmпідвищити кваліфікаціюmдержавного службовця, або отриматиmвідповідний кваліфікаційнийmрівень в галузі державного управлінняmчи інших науковихmнапрямках.
Важливим також є матеріальне стимулювання державних службовців, а саме вдосконалення запровадження низки заходів з удосконалення системи оплати праці державних службовців у напрямі підвищення стимулюючої ролі посадових окладів, усунення міжвідомчих та місцевих розбіжностей в оплаті праці. Реформування оплати праці державних службовців забезпечить конкурентоспроможності державної служби на ринку праці, запобігання корупції, кардинальне підвищення зацікавленості працівників органів влади у продуктивній та якісній, ініціативній та ефективній, сумлінній і відповідальній роботі, у подальшому просуванні по кар'єрі на засадах особистих професійних досягнень. Вирішити цю проблему можливо через: зниження податків на зарплату та відрахувань з неї; зниження індексу цін на споживчі товари та по слуги; істотне підвищення номінальної заробітної плати до реальної вартості робочої сили.
Ефективна системаmстимулювання персоналуmповинна максимально орієнтуватисяmна індивідуальні інтересиmі бути максимальноmгнучкою. Однак орган місцевогоmсамоврядуванняmможе зіткнутись зmдостатньо жорстким обмеженням фондівmстимулювання. В такомуmвипадку більше уваги треба приділятиmпрограмам нематеріальногоmстимулювання, аmтакож програмам соціальногоmзахисту. Соціальнийmзахист службовців, mокрім сприяння програмамmстимулювання, повиненmзабезпечувати достатню соціальну незалежність службовцівmі перешкоджатиmнегативним тенденціям корумпування персоналу органів державного та муніципального управління.
Для досягнення поставленої мети підвищення рівня корпоративної культури та формування позитивного іміджу державних службовців виконавчого комітету Криворізької міської ради та її виконавчого комітету необхідно здійснити наступний комплекс заходів:
1. комплексна професіоналізація державних службовців;
2. стимулювання та мотивація державних службовців щодо підвищення рівня професіоналізму;
3. формування дієвої законодавчої та нормативно-правової бази стосовно функцій, прав та обов’язків державних службовців;
4. формування та реалізація ефективної кадрової політики, яка повинна забезпечити управління професійним розвитком службовців на всіх етапах кадрової роботи;
5. надання етичним нормам в державній службі правового статусу, що сприяло б переорієнтації відношення працівників до громадян та гармонізації їх відносин;
6. застосування принципів комплексного та системного підходу до вирішення проблемних питань державного управління.
Запропоновані рекомендації підвищать ефективність управління у виконкомі Криворізької міської ради та її виконавчому комітеті, а отже покращать стан корпоративної культури в органі публічної влади та імідж державних службовців.